FOSDEM
konferencja
Open source
06 lutego 2025
Time 4 minut czytania

Relacja z konferencji FOSDEM 2025


W dniach 1-2 lutego br. reprezentacja ITPunkt wyruszyła do Brukseli, aby uczestniczyć w jubileuszowej, 25. edycji konferencji FOSDEM (Free and Open Source Developers’ European Meeting). W tym roku wydarzenie przyciągnęło ponad 8 000 entuzjastów wolnego i otwartego oprogramowania z całego świata.

FOSDEM to coroczne wydarzenie, które jest jednym z najważniejszych spotkań społeczności open source. Zapewnia przestrzeń do wymiany doświadczeń, prezentacji najnowszych projektów oraz nawiązywania współpracy między deweloperami i użytkownikami. Jej model jest otwarty – nie ma rejestracji uczestników oraz opłat za udział w konferencji.

Rozwój konferencji FOSDEM – europejskiego giganta open source

Początki konferencji sięgają 2000 roku, kiedy to z inicjatywy Raphaëla Bauduina – entuzjasty Linuxa i zwolennika open source – odbyła się pierwsza edycja OSDEM (Open Source Developers of Europe Meeting). Od 2002 roku wydarzenie jest organizowane pod dzisiejszą nazwą FOSDEM jako Europejskie Spotkanie Deweloperów Wolnego i Otwartego Oprogramowania. Od tego czasu konferencja nieustannie się rozwija, stając się z czasem największym w Europie (a może i świecie) spotkaniem poświęconym wolnemu i otwartemu oprogramowaniu. Co roku przyciąga szerokie grono autorów, użytkowników, ale też kibiców i entuzjastów FOSS –  w czasie pandemii w zdalnej  edycji wydarzenia brało udział nawet powyżej  30 000 uczestników online.

Konferencja FOSDEM stwarza doskonałą okazja do:

  • nawiązywania kontaktów z innymi twórcami i projektami;
  • śledzenia najnowszych osiągnięć (i trendów) w świecie wolnego i otwartego oprogramowania;
  • uczestniczenia w interesujących prelekcjach i prezentacjach prowadzonych przez liderów projektów i kluczowych współtwórców;
  • promowania rozwoju i korzyści płynących z wolnego i otwartego oprogramowania.
FOSDEM 2025

Tegoroczna edycja FOSDEM była imponująca pod względem skali i różnorodności. W ciągu dwóch dni odbyły się prezentacje 1184 osób w nawet 35 równoległych pionach tematycznych. Tematyka obejmowała m.in. nowe języki programowania, konteneryzację, bezpieczeństwo, zarządzanie społecznościami, ale również zagadnienia prawne (w tym dyrektywy dotyczące cyberbezpieczeństwa w kontekście wolnego oprogramowania),  aż po znaczenie otwartości formatów przechowywania danych przez instytucje publiczne (od przykładowej Narodowej Biblioteki Finlandii po Europejski Ośrodek Badań Jądrowych CERN). Na kilkudziesięciu stoiskach prezentowano też różnorodne projekty, umożliwiając bezpośrednie rozmowy z autorami i menadżerami inicjatyw. Prawdopodobnie każdy z uczestników dał się w którymś momencie zwieść dyskusji w spontanicznym gronie zamiast oznaczonego w kalendarzu wystąpienia.

Wśród uczestników znaleźli się przede wszystkim programiści i użytkownicy, ale również przedstawiciele ciał organizacyjnych i rządów państw UE. Sprzyjało to żywym dyskusjom i wymianie doświadczeń nie tylko w trakcie oficjalnego programu konferencji, ale również wieczorem czy rankiem przed pierwszymi prezentacjami (niewątpliwie siły dyskutantów wsparło pełne portfolio belgijskich specjalności, od „a” jak aperitif po „z” jak ziemniak :)).

Choć wszystkie wystąpienia będą dostępne online, FOSDEM oferuje zdecydowanie więcej niż zbiór prezentacji. Nieocenioną wartością dodaną wydarzenia są kuluarowe dyskusje – czasami nawet dość żywiołowe –  z twórcami i innymi użytkownikami projektów. Przy czym, inaczej niż w social mediach, strony sporu zwykle kończą zgadzając się ze sobą bardziej niż na początku.

Czy korzystasz z open source? TAK.

Wolne oprogramowanie przenika nasze codzienne życie, choć często nie zwracamy na to uwagi. Nawet osoby niezwiązane z branżą IT korzystają z jego dobrodziejstw np. włączając telewizor, używając nowoczesnych urządzeń AGD, przeglądając informacje na dworcowych ekranach czy korzystając ze smartfonów. Wiele z tych technologii opiera się na rozwiązaniach stworzonych w modelu otwartego oprogramowania, będącego efektem współpracy globalnej społeczności deweloperów.

FOSDEM 2025 po raz kolejny udowodnił, jak dynamiczna i innowacyjna jest społeczność wolnego i otwartego oprogramowania. Dla uczestników była to nie tylko okazja do poszerzenia wiedzy, ale także do nawiązania wartościowych kontaktów i czerpania inspiracji do dalszej pracy nad projektami które kształtują przyszłość technologii.

Jak ITPunkt może pomóc w temacie?

ITPunkt nieustannie śledzi świat free and open source i wspiera firmy we wdrażaniu również takich rozwiązań. Nie tylko pomagamy we wdrożeniach, wspieramy w utrzymaniu, ale przede wszystkim pomagamy koncepcyjnie w zastępowaniu rozwiązań komercyjnych ich wolnymi odpowiednikami.

Masz pytania dotyczące projektów ze świata free and open source? Skontaktuj się z nami: handel@itpunkt.pl

Zachęcamy do obejrzenia relacji z tegorocznej konferencji, którą przygotował nasz ekspert IT i entuzjasta open source – Michał Dwużnik.

Porozmawiajmy

Szukasz bezpiecznych rozwiązań dla swojej firmy?
Skontaktuj się z nami.

Kontakt
image