3 pytania o infrastrukturę hiperkonwergentną
Jakub Kłoda, inżynier IT w ITPunkt, odpowiada na pytania o infrastrukturę hiperkonwergentną: Czym jest infrastruktura hiperkonwergentna?, Jakie korzyści dla IT daje wdrożenie platformy HCI? Gdzie rozwiązania HCI znajdują zastosowanie?
1. Czym jest infrastruktura hiperkonwergentna?
Hiperkonwergencja to rozwiązanie, które ujednolica i ułatwia zarządzanie warstwą sprzętową w zakresie Compute & Storage wykorzystując przy tym spójny interfejs. Na rynku istnieje kilka różnych rozwiązań HCI, ale każde z nich organizuje zasoby sprzętowe z wykorzystaniem warstwy programowej SDS (Software Defined Storage) w bardzo zbliżony do siebie sposób. Infrastruktura hiperkonwergentna znakomicie uzupełnia się z rozwiązaniem SDN (Software Defined Networking), dzięki czemu możemy uzyskać skalowalne i elastyczne rozwiązanie w zakresie Compute & Storage & Networking, czy Multi-Cloud.
2. Jakie korzyści dla IT daje wdrożenie platformy HCI?
Wdrożenie infrastruktury hiperkonwergentnej wprowadza sporo zmian w stosunku do infrastruktury klasycznej. Metoda skalowania Scale-Up & Scale-Out pozwala nie tylko na elastyczną rozbudowę środowiska, ale również na znaczne ograniczenie kosztów m.in. w przypadku rozbudowy przestrzeni zasobów dyskowych. Kolejną zmianą są aspekty wydajnościowe. Połączenie z dyskami AllFlash oraz NVME pozwala na osiągnięcie bardzo wysokich parametrów wydajnościowych wykorzystując stosunkowo niewielką liczbę fizycznych dysków. W zakresie poziomu protekcji rozwiązania HCI cechują się wysoką elastycznością i granularnością, dodatkowo mechanizmy redukcji danych pozwalają znacząco obniżyć koszty rozwiązania. Jeśli naszym celem jest wysoka dostępność infrastruktury na poziomie globalnym, możemy zaimplementować rozwiązanie tzw. Stretched-Cluster – wówczas rozległa awaria w centrum przetwarzania danych (DC) nie spowoduje niedostępności systemów informatycznych.
3. Gdzie rozwiązania HCI znajdują zastosowanie?
Bardzo chciałbym w tym przypadku odpowiedzieć – to zależy. J Niemniej taka odpowiedź nie byłaby zgodna z prawdą, ponieważ rozwiązanie HCI może zostać zastosowane dosłownie wszędzie. Szereg zrealizowanych projektów w zakresie środowisk wirtualnych, środowisk VDI czy separowanych wysp OLTP jednoznacznie wskazuje, że mimo wielu funkcjonalności, skalowalności czy bezpieczeństwa rozwiązaniom HCI możemy również przypisać cechę uniwersalności. Nieodłącznym elementem projektu HCI jest rzetelna analiza obecnego środowiska, potrzeb i celu, który chcemy osiągnąć.
Masz pytania? Interesują Cię serwery Dell, pamięć masowa Dell lub urządzenia sieciowe Dell? Skontaktuj się z nami!