Person Jakub Kłoda
chmura
chmura hybrydowa
cloud
10 stycznia 2023
Time 3 minut czytania

Ekspert Jakub Kłoda opowiada o środowisku chmury hybrydowej jako przyszłości nowoczesnego IT

Person Jakub Kłoda

Popularyzacja środowisk chmurowych stawia przed nami nowe wyzwanie – co będzie odpowiednim wyborem dla naszego środowiska. Wybór nie jest prosty i oczywisty, ponieważ do dyspozycji mamy chmurę publiczną, chmurę prywatną, chmurę hybrydową i oczywiście infrastrukturę lokalną tzw. on-premises.

Infrastruktura lokalna wciąż zapewnia wyższy poziom kontroli, bezpieczeństwa czy personalizacji rozwiązania. Chmura publiczna ma istotne zalety w zakresie skalowalności, dostępu do najnowszych technologii, a także nie wymaga zakupu i utrzymania infrastruktury. 

Pamiętajmy, że mamy możliwość wyboru i nie ma wymogu wykorzystywania pojedynczej technologii czy rozwiązania. Warto również rozważyć opcję chmury hybrydowej. Pozwala ona na wykorzystanie zalet infrastruktury lokalnej lub chmury prywatnej z zaletami chmury publicznej, minimalizując tym samym wady obu rozwiązań. Takie rozwiązanie daje możliwość zaadresowania wymagań i potrzeb bez ustępstw, z którymi musimy się liczyć, decydując się np. na chmurę publiczną. Jedną z korzyści wynikających z wdrożenia chmury hybrydowej są oszczędności.

Obsługa wzmożonego i okresowego zapotrzebowania na moc obliczeniową oraz pamięć masową, nie wymusza na nas inwestycji w rozbudowę obecnej infrastruktury i przeskalowania środowiska na pozostałe 90% czasu.

Możemy ten problem rozwiązać poprzez parametryzację naszego środowiska w chmurze publicznej w określonym czasie, a koszt obsługi tego zapotrzebowania rozliczyć zgodnie z użyciem. Działając w ten sposób, dodatkowo zmniejszamy ryzyko niedostępności usług spowodowanych przeciążeniem systemów. Chmura publiczna doskonale sprawdza się także w przypadku tworzenia i testowania nowych aplikacji (DEV/TEST). Zasoby obiektowe chmury publicznej mogą być również wykorzystywane jako cel replikacji kopii zapasowych w celu realizacji zasady 3-2-1. Dodatkowo chmura publiczna znacznie ułatwia realizację inicjatyw BCP (Business Continuity Plan) i DRP (Disaster Recovery Plan). 

Nie jest jednak tak, że koegzystencja chmury publicznej i prywatnej jest zupełnie bezproblemowa. Wdrożenie chmury hybrydowej wymaga kompetencji i doświadczenia, aby integracja obu środowisk była zrealizowana w sposób właściwy i zgodny z najlepszymi praktykami. Niewłaściwa integracja z wykorzystaniem niewłaściwych rozwiązań może skutecznie ograniczyć zalety obu rozwiązań i utrudnić administrację środowiska. Niezależnie od wybranej opcji, każdy projekt wymaga rzetelnej analizy obecnego środowiska i zaproponowania dedykowanego rozwiązania.

Chmura hybrydowa, oprócz niewątpliwych korzyści, przynosi także wyzwania. Stworzenie złożonego środowiska wymaga bardzo dobrego projektu, znajomości wielu rozwiązań, kompetencji i doświadczenia.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, napisz do naszego eksperta: jakub.kloda@itpunkt.pl

Porozmawiajmy

Szukasz bezpiecznych rozwiązań dla swojej firmy?
Skontaktuj się z nami.

Kontakt
image