Person Agata Janowska
cyberbezpieczeństwo
cyberprzestępczość
cybersecurity
dell
dell safe bios
21 czerwca 2023
Time 3 minut czytania

Ekspertka Agata Janowska opowiada o narzędziu do walki z cyberprzestępczością – Dell SafeBIOS

Person Agata Janowska

Choć słowa „cyberbezpieczeństwo” czy „cyberprzestępczość” są mocno powielane w mediach społecznościowych czy wypowiedziach ekspertów na innych kanałach, to uważam, że rozmów na ten temat nigdy za wiele. Wszak można go ogrywać na różne sposoby – i dziś opowiem o rozwiązaniu od Dell, czyli SafeBIOS.

W dzisiejszych czasach naruszenia bezpieczeństwa mają miejsce zarówno na poziomie oprogramowania, jak i na poziomie punktów końcowych typu drukarki czy skanery. To jednak nie wszystko – jednym z obszarów, który może stać się celem hakerów, jest BIOS, czyli podstawowy system wbudowany głęboko w komputer, poniżej systemu operacyjnego. Kontroluje krytyczne operacje, takie jak uruchamianie i zapewnianie bezpiecznej konfiguracji. Bardzo ważne jest zatem, by wdrożyć inteligentne rozwiązanie, które będzie działać na 3 płaszczyznach:

• zapobiegania cyberatakom,

• natychmiastowego wykrywania cyberataków,

• reagowania na nie wszędzie tam, gdzie się pojawiają.

W odpowiedzi firma Dell Technologies wprowadza Dell SafeBIOS. Rozwiązanie to wykrywa zagrożenia poniżej poziomu systemu operacyjnego (z poziomu systemu BIOS), doskonale radząc sobie z ukrytymi atakami także w punktach końcowych.

Jak działa Dell SafeBIOS?

SafeBIOS zapewnia unikalną możliwość generowania wskaźników ataku na konfiguracje BIOS-u, w tym zmian i zdarzeń. W przypadku wykrycia zmian w konfiguracji systemu BIOS, które wskazują na potencjalny atak, zespoły ds. bezpieczeństwa i IT są powiadamiane w swoich konsolach zarządzania lub za pośrednictwem portalu Dell TechDirect, co pozwala na szybką izolację i działania naprawcze. Rozwiązanie SafeBIOS zapewnia zespołom IT wgląd w zmiany konfiguracji BIOS-u i analizuje je pod kątem potencjalnych zagrożeń – nawet podczas trwającego ataku!

Dlaczego warto skorzystać z rozwiązania Dell SafeBIOS?

1. Narzędzie pozwala firmom szybko i skutecznie reagować na zaawansowane zagrożenia, przerywając łańcuch ataków, zanim wyrządzą większe szkody. 

2. Dell SafeBIOS umożliwia elastyczne opcje przywracania obrazu w razie uszkodzenia lub zmodyfikowania systemu BIOS.

3. Automatyzuje wczesne wykrywanie zdarzeń w obrębie BIOS-u dzięki widocznej historii konfiguracji systemu.

4. Pozwala na analizę BIOS-u, umożliwiając klientom weryfikację integralności systemu poza hostem bez przerywania procesu rozruchu.

5. Narzędzie SafeBIOS jest dostępne do pobrania na biznesowe komputery firmy Dell w ramach rozwiązania Dell Trusted Device. 

Jesteś zainteresowany rozwiązaniem Dell SafeBIOS w swojej firmie? Skontaktuj się ze mną na agata.janowska@itpunkt.pl. Porozmawiajmy!

Przeczytaj również

Image
Artykuły eksperckie
Macierze Dell EMC PowerStore w pigułce. Część 1: cechy produktu

Wyzwania, jakie są obecnie stawiane przed zespołami IT w zakresie obsługi baz danych przez biznes, to już nie tylko konieczność obsługi skomplikowanych zbiorów danych niezależnie od miejsca tworzenia, ale również prostota i elastyczność w korzystaniu z takich rozwiązań. Ogromne ilości danych korporacyjnych powinny mieć zapewniony tak samo łatwy dostęp do nich, bez względu na miejsce magazynowania – lokalnie czy w chmurze.

dell
Dell EMC PowerStore
16 sierpnia 2021
Image
Artykuły eksperckie
Macierze Dell EMC PowerStore w pigułce. Część 2: modele i konfigurator

Macierze pamięci Dell EMC PowerStore cechuje elastyczność w zakresie możliwości adaptacyjnych do nowych czy istniejących środowisk oraz możliwość dostosowania produktowego do rzeczywistych potrzeb inwestora.

dell
Dell EMC PowerStore
PowerStore
22 września 2021
Image
Artykuły eksperckie
Ekspert Jakub Wypych recenzuje baramundi Management Suite, czyli narzędzie do zarządzania urządzeniami końcowymi

Automatyzacja środowisk IT w obecnych czasach to standardowa procedura, jeśli dana organizacja chce iść z duchem czasu, a co za tym idzie – zwiększyć jej potencjał przekładający się rzecz jasna na wyniki sprzedażowe. Takie rozwiązanie pozwala również zoptymalizować pracę działu IT – skupić się na ważnych czynnościach, a te bardziej rutynowe „oddać” technologii.

artykuł eksperta
baramundi
baramundi management suite
itpunkt
jakub wypych
21 lipca 2023

Porozmawiajmy

Szukasz bezpiecznych rozwiązań dla swojej firmy?
Skontaktuj się z nami.

Kontakt
image