ITDR jako odpowiedź na cyfrowe potrzeby współczesnego przedsiębiorstwa
Identity Threat Detection and Response (ITDR), to stosunkowo nowa dziedzina cyberbezpieczeństwa obejmująca narzędzia, praktyki i procesy mające na celu ochronę infrastruktury zarządzania tożsamością przed atakami.
Jak działa rozwiązanie ITDR?
- Wykorzystuje mechanizmy wykrywania (np. poprzez mapowanie zachowań na znane modele zagrożeń) w celu identyfikacji potencjalnych incydentów.
- Bada wszelkie podejrzane działania w trakcie oraz po procesie uwierzytelniania i autoryzacji.
- Podejmuje odpowiednie środki zaradcze w celu ochrony wiarygodności infrastruktury tożsamości poprzez reakcję i koordynację zabezpieczeń.
Jak być może wywnioskowałeś po przeczytaniu powyższych punktów, procesy wchodzące w skład ITDR wspierają podejście Zero Trust.
Jakie są korzyści z użytkowania rozwiązania ITDR?
- Ciągłość i szerokość działania. Rozwiązania ITDR zapewniają ciągły wgląd we wszystkie tożsamości, w tym konta sieciowe, chmurowe i maszynowe. Ta widoczność rozciąga się od centrum danych po chmurę i obejmuje różne typy użytkowników, lokalizacje czy typy urządzeń, w tym urządzenia IoT i urządzenia końcowe.
- Ochrona kont usług i administratorów. Zamiast polegać na wykrywaniu na podstawie sygnatur, rozwiązanie ITDR aktywnie wykorzystuje analitykę behawioralną, uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję do wykrywania i monitorowania kont usług oraz administratorów. Tym samym zapewnia ochronę tych kont, nawet jeśli nie są jasno zdefiniowane lub oznaczone.
- Automatyczna reakcja w czasie rzeczywistym. Oprócz wykrywania wyrafinowanych ataków i podejrzanych zachowań, rozwiązania ITDR oferują możliwość automatycznego reagowania i blokowania ataków w czasie rzeczywistym To umożliwia zespołom ds. bezpieczeństwa szybkie reagowanie na potencjalne zagrożenia.
- Właściwe rozróżnianie. Rozwiązanie ITDR efektywnie rozróżnia fałszywe alarmy i nadaje im priorytety. Takie inteligentne zachowanie eliminuje ryzyko opóźnień lub pominięcia prawdziwych zagrożeń.
- Integralność. Techniki IDR są kompatybilne z innymi narzędziami i rozwiązaniami z zakresu cyberbezpieczeństwa, takimi jak IAM, EDR oraz platformy SIEM.
Dlaczego Twoja firma potrzebuje rozwiązania ITDR?
Zmiany w środowisku cyfrowym wymagają nowego podejścia kierowników IT i przedsiębiorców. Należy umieścić ITDR w centrum strategii cyberbezpieczeństwa – w ciągu ostatniego roku aż 90% firm doświadczyło ataku na tożsamość. Ponadto hakerzy używają coraz bardziej zaawansowanych technik, takich jak phishing, spear phishing czy ataki typu pass-the-hash, aby przejąć tożsamość użytkownika i zyskać dostęp do danych firmowych. Ponadto terminy zarządzanie i ochrona tożsamości stały się bardziej złożone, szczególnie ze względu na rosnące wykorzystanie technologii chmurowych i popularność pracy zdalnej. Ta zmiana znacząco zwiększa złożoność zarządzania powierzchnią ataku, z którą z pewnością poradzi sobie ITDR.
Wniosek? Bez wdrożonej strategii ITDR firmy mogą stanąć przed ryzykiem finansowym i reputacyjnym, które może przynieść realne szkody. Warto zatem całościowo pomyśleć o wdrożeniu tej koncepcji do swojej organizacji!