Person Katarzyna Kocerka
cyberbezpieczeństwo
dyrektywa NIS2
08 stycznia 2025
Time 4 minut czytania

Jak przygotować się do NIS2? Nie zwlekaj, zacznij od razu!

Person Katarzyna Kocerka

Dyrektywa Network and Informations Security 2 (NIS2) ma zwiększyć cyfrowe bezpieczeństwo kluczowych sektorów gospodarki. Transport, bankowość, energetyka, ochrona zdrowia, sektor publiczny czy dostawcy usług cyfrowych, to tylko kilka, z wielu dziedzin, które obejmie NIS2. Jak przygotować się do realizacji wskazanych obowiązków i kiedy rozpocząć wdrażanie rozwiązań? Wbrew pozorom czasu zostało niewiele. Już dziś należy podjąć kroki, które przygotują organizację do wejścia nowych przepisów.

Dostosowanie się do wymogów NIS2 jest nie tylko obligatoryjne prawnie, ale stanowi również istotny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa. Odpowiednie przygotowanie, które musi obejmować zarówno modernizację infrastruktury, jak i budowę świadomości odpowiedzialnych za nią osób, może być kluczowe dla skuteczności tych procesów oraz ich efektów. Wdrożenia i zmiany są czasochłonne oraz wiążą się z kosztami. Im wcześniej więc rozpocznie się działania, tym sprawniej można rozłożyć je w czasie, minimalizując ryzyko błędów, nagłych inwestycji i decyzji podejmowanych w pośpiechu. Jak przygotować się do NIS2?

Analiza zabezpieczeń

Punktem wyjściowym podejmowanych działań powinien być audyt bieżących zabezpieczeń i obowiązujących procedur bezpieczeństwa. Ocenie poddane zostać powinny systemy IT, procesy zarządzania ryzykiem i polityka bezpieczeństwa. Analiza powinna być wielopłaszczyznowa i skoncentrowana na zgodności z wymogami NIS2. W ten sposób wyłonić można obszary, które wymagają modyfikacji oraz modernizacji.

Zespół do spraw cyberbezpieczeństwa

Powinien zostać wyłoniony i powołany zespół specjalistów do zarządzania cyberbezpieczeństwem. W zakresie jego obowiązków winna być odpowiedzialność za monitorowanie oraz zarządzanie ryzykiem, dbanie o nowe polityki bezpieczeństwa – zgodnie z pojawiającymi się potrzebami oraz stale przeprowadzane testy, które będą demaskowały słabe punkty w systemie zabezpieczeń, lokalizując obszary, które wymagają działań.

Polityka zarządzania ryzykiem

Wdrożenie polityki zarządzania ryzykiem zgodnie z wymogami NIS2 obejmuje oczywiście ryzyka w zakresie cyberbezpieczeństwa. W obrębie tych działań mieści się między innymi identyfikacja zagrożeń, ocena ryzyka ich zaistnienia i działania prewencyjne, aby im zapobiegać. Polityka zarządzania ryzykiem powinna obejmować szerokie spectrum procedur, opracowanych z myślą o zapewnieniu możliwości sprawnego reagowania na incydenty oraz monitorowania zagrożeń w trybie stałym.

Infrastruktura IT

Ochrona systemów IT i krytycznej infrastruktury musi obejmować inwestowanie w najnowocześniejsze technologie zabezpieczeń, w tym firewalle, efektywne programy antywirusowe, narzędzia do monitorowania ruchu w lokalnej sieci. W ramach sprawnej i skutecznej ochrony systemów IT pamiętać należy także o wdrożeniu modelu regularnych aktualizacji oprogramowania. W przeciwnym razie system prędzej czy później straci wydajność i stanie się podatny na zagrożenia.

Plan reagowania na incydenty

Działający plan reagowania na incydenty nie może powstawać ad hoc i nie może być opracowywany „na żywo” w stresujących sytuacjach. Każda organizacja zobowiązana do wdrożenia NIS2 musi opracować plan reagowania na incydenty, który obejmuje kolejne kroki, jakie należy podjąć w przypadku ataku lub innego zagrożenia oraz system sprawnego informowania o incydencie wskazanych organów. Plan nie może być „martwy”, musi więc regularnie przechodzić testy i aktualizacje zgodne z bieżącymi potrzebami.

Szkolenia

Najbardziej efektywny i przemyślany plan oraz polityka kryzysowa nie poradzą sobie bez zespołu, który jest świadomy zagrożeń i zna procedury postępowania zarówno w przypadku incydentów, jak i te minimalizujące ryzyka na co dzień. Do spełnienia wymogów NIS2 konieczne są więc szkolenia całego zespołu w zakresie szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa, które odbywać się powinny cyklicznie.

Monitorowanie zarządzania ryzykiem

NIS2 nakłada na podmioty obowiązek prowadzenia dokumentacji dotyczącej zarządzania ryzykiem, incydentami i procedurami bezpieczeństwa. Stosowane systemy monitorowania muszą umożliwiać bieżące dokumentowanie oraz śledzenie działań. Właściwie prowadzone monitorowanie i kompleksowa dokumentacja nie tylko zwiększają świadomość podatności na zagrożenia w obrębie wewnętrznej struktury organizacji, ale również są niezbędne w przypadku kontroli zgodności z NIS2.

Skorzystaj ze wsparcia ekspertów

Jeśli zasoby organizacji nie są w stanie samodzielnie podołać wdrożeniom, warto skorzystać z wiedzy specjalistów i podjąć współpracę z firmami, zajmującymi się cyberbezpieczeństwem.

Eksperci ITPunkt w sposób kompleksowy i obejmujący pełen zakres NIS2 pomogą przeprowadzić audyt, wdrożyć adekwatne środki i procedury oraz wyszkolić zespół w zakresie cyberbezpieństwa.

Zapraszam do kontaktu: katarzyna.kocerka@itpunkt.pl

Porozmawiajmy

Szukasz bezpiecznych rozwiązań dla swojej firmy?
Skontaktuj się z nami.

Kontakt
image