azure stack hci
centrum kompetencyjne
HCI
infrastruktura hiperkonwergentna
microsoft
11 marca 2024
Time 4 minut czytania

Microsoft Azure Stack HCI. Licencjonowanie, płatności i centrum kompetencyjne w ITPunkt


Microsoft Azure oraz Azure Stack HCI to temat już poruszany na naszym blogu, jednak czy wyczerpany? Dziś omówimy sobie kwestie finansowo-organizacyjno-techniczne, czyli sposoby płatności, zakupu i licencjonowanie, a także przypomnimy o naszym centrum kompetencyjnym powstałym we współpracy z Dell i Microsoft. Zapraszamy do czytania!

Microsoft Azure Stack HCI – podstawowe info

Na początku wyjaśnijmy: Azure Stack HCI to rozwiązanie z zakresu infrastruktury hiperkonwergentnej firmy Microsoft. Działa jako chmura hybrydowa będąca usługą platformy Azure. Azure Stack HCI jest hostem maszyn wirtualnych z systemem Windows i Linux na potrzeby usług chmurowych, monitorowania i zarządzania. Rozwiązanie Azure Stack HCI zwiększa skalowalność i wydajność danych przetwarzanych w chmurze hybrydowej, jednocześnie upraszczając ten proces. Więcej o rozwiązaniach hiperkonwergentnych przeczytasz w artykule naszego eksperta Kamil Grązika.

Porozmawiajmy o pieniądzach

Z racji tego, że Azure Stack HCI to usługa platformy Azure, to jej modelem licencjonowania jest tradycyjna subskrypcja. Ten model rozliczeń jest bezpieczny, znany i łatwy dla klientów korzystających już z platformy Azure. A więc – płacisz za chmurę co miesiąc za pośrednictwem subskrypcji platformy Azure zamiast kupować nowy sprzęt (choć taką opcję też masz – więcej info poniżej). Płatności są obsługiwane przez platformę rozliczeń Azure Commerce, a klient otrzymuje jeden szczegółowy rachunek na koniec miesiąca. Microsoft Azure Stack HCI to alternatywa dla licencjonowania rozwiązania VMware, w którym ostatnio zaszły duże zmiany.

Warto dodać, że rozwiązanie Azure Stack HCI nie wymaga żadnej licencji na oprogramowanie lokalne, chociaż maszyny wirtualne gościa mogą wymagać indywidualnego licencjonowania systemu operacyjnego, z którego korzystają.

WAŻNE: Cena za korzystanie z rozwiązania Azure Stack HCI jest określana na podstawie liczby rdzeni na serwerze lokalnym. Choć liczba rdzeni może się różnić w ciągu miesiąca, nie ma to wpływu na ostateczną cenę. Końcowa kwota opiera się na faktycznej liczbie rdzeni fizycznych, które znajdują się w klastrze. Jest więc stała i znana klientowi.

No dobrze – a jak określić liczbę tychże rdzeni?

Aby określić, ile rdzeni znajduje się w klastrze, usługa Azure Stack HCI okresowo sprawdza liczbę rdzeni fizycznych i raportuje o ich stanie bezpośrednio na platformie Azure. Wymagane jest, aby klient korzystał z platformy Azure przynajmniej raz na 30 dni, aby umożliwić przygotowanie takiego raportu.

Ile to kosztuje?

Według informacji na stronie usługodawcy, miesięczna opłata za usługę Azure Stack HCI wynosi 10$/rdzeń fizyczny/miesiąc. Jeśli korzystasz z programu Korzyść użycia hybrydowego platformy Azure (tylko dla użytkowników  licencji systemu Windows Server Datacenter z aktywnym pakietem Software Assurance), cena wynosi wówczas okrągłe… 0$. Jak zaoszczędzić? Przeczytasz o tym szerzej tutaj.

Jak kupić rozwiązanie Azure Stack HCI?

Istnieją dwie opcje zakupu i korzystania z rozwiązania Azure Stack HCI. Pamiętaj, że wymagana jest najpierw subskrypcja platformy Azure.

  1. Kupno sprzętu z preinstalowanym oprogramowaniem usługi Azure Stack HCI.
  2. Instalacja oprogramowania usługi Azure Stack HCI z 60-dniową bezpłatną wersją próbną na nowym lub zmienionym sprzęcie, który jest kompatybilny z wymaganiami technicznymi rozwiązania Azure Stack HCI.

Centrum kompetencyjne Azure Stack HCI – pamiętasz ten temat?

W 2022 roku firmy ITPunkt, Dell Technologies i Microsoft połączyły siły, aby stworzyć Centrum kompetencyjne Azure Stack HCI. to projekt, którego celem jest pokazanie funkcjonalności chmury hybrydowej Azure Stack HCI. Stworzony dla klientów, by edukować, informować i – oczywiście – zachęcać.

Więcej na ten temat znajdziesz w poniższym video:

Zapraszamy do odwiedzenia CK Azure Stack HCI przy ul. Wandy 18A w Katowicach, czyli tam, gdzie znajduje się centrala ITPunkt.

PS Niedługo szykujemy dla Was coś specjalnego w temacie Azure Stack HCI… Obserwujcie nasze media społecznościowe!