ataki hackerskie
cyberatak
cyberbezpieczeństwo
cybersecurity
ransomware
10 czerwca 2024
Time 4 minut czytania

Najlepsze zabezpieczenia są wielopoziomowe. Historia cyberataku ransomware


ITPunkt to przedsiębiorstwo informatyczne świadczące usługi związane z cyberbezpieczeństwem i zabezpieczeniem danych zgodnie ze standardami cyfrowego bunkra. Łukasz Szulik, prezes ITPunkt, opowiada o tym, jak firma poradziła sobie z cyberatakiem ransomware u jednego ze swoich klientów.

A na początku był… ransomware

Centrum NOC/SOC Działu Utrzymania ITPunkt odbiera telefon od dyrektora IT firmy ACME*, dla której dwa lata wcześniej wykonywaliśmy wdrożenie chmury prywatnej. ACME nie posiada aktywnego kontraktu wsparcia, jednak podejmujemy rękawicę. Okazuje się, że klient nie ma dostępu do klastra wirtualizacji, za to ma bardzo duży przyrost danych na macierzach dyskowych, a na stacjach roboczych pojawiają się komunikaty o konieczności zapłaty kilkudziesięciu milionów złotych w formie transferu bitcoin – zapłaty koniecznej, aby otrzymać klucz potrzebny do odzyskania danych. Wszystko jasne – firma ACME padła ofiarą cyberataku szyfrującego dane, tzw. ransomware.

Co to oznacza? Produkcja w firmie zostaje wstrzymana, a kilkuset pracowników zaczyna dzień od przymusowego lunchu z samego rana. Straty firmy wynikające z przestoju to kilkaset tysięcy złotych na godzinę.

 Z ramienia ITPunkt zostaje przydzielony koordynator operacji Disaster Recovery. Środowisko IT klienta zostaje podzielone na dwa główne obszary – część kliencką, czyli stacje robocze, laptopy i inne sprzęty oraz część ważniejszą z punktu widzenia cyberatatku – data center. To właśnie w tej drugiej części prowadzimy prace mające na celu zidentyfikowanie i unieszkodliwienie źródła złośliwego oprogramowania oraz przygotowanie wyizolowanego środowiska, które będzie gotowe do uruchomienia najważniejszych systemów ERP oraz MES po odzyskaniu wartościowej kopii danych.

Okazuje się, że firma ACME posiada co prawda system backupu, ale przechowuje kopie zapasowe bez technologii „air gap”, co oznacza, że nie są odcięte od reszty środowiska, a tym samym – są zaszyfrowane. W praktyce po prostu ich nie ma.

Co więc zrobić? Z pomocą przychodzi wielopoziomowość zabezpieczeń. Mimo iż system backupu nie spełnił swojej roli, istnieją systemy, które wspomagają zabezpieczenie danych, szczególnie w okresach krótkoterminowych. Zaglądamy więc do macierzy dyskowej, wybieramy opcję przywrócenia danych i… niestety, ze względu na ogromny przyrost danych spowodowany procesem szyfrowania, kopie migawkowe na macierzy się „nie zmieściły”!

Kolejny etap: w międzyczasie proces szyfrowania został zidentyfikowany i unieszkodliwiony. Inżynierowie ITPunkt zgłaszają gotowość środowiska wyizolowanego do uruchomienia maszyn wirtualnych, a najważniejsze stacje robocze zostały przeinstalowane automatycznymi mechanizmami.

I wtedy nasz inżynier pracujący z macierzą dyskową odkrywa trochę zapomniany (również przez klienta) fakt. Okazuje się, że podczas naszej pierwszej współpracy – wdrożenia nowej macierzy dyskowej 2 lata temu – zaproponowaliśmy klientowi użycie wycofanej macierzy do wykonywania dodatkowych replikacji pomiędzy systemami przechowywania danych. I to właśnie na tej wysłużonej, 8-letniej macierzy znajdujemy pełną kopię migawkową z godziny 00:00! Proces szyfrowania danych rozpoczął się po 04:00, więc zapisały się w niej całkiem nowe, wolne od złośliwego oprogramowania dane. Pełen sukces!

Kiedy emocje opadły, na spokojnie przeanalizowaliśmy sytuację wspólnie z klientem. Wniosek był taki – dane są najważniejsze, a każdy inny element środowiska IT można wdrożyć później. Finalnie zapadła decyzja o rozbudowie systemu kopii zapasowych i utworzeniu cyfrowego bunkra, co zaowocowało dłuższą współpracą.

www.itpunkt.pl

*ACME – A Company Making Everything – popularne w IT określenie przykładowej nazwy firmy.

Aby przeczytać cały artykuł, zapisz się najpierw do naszego newslettera
Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych przez ITPunkt sp. z o.o. w celu przesyłania mi informacji zawartych w newsletterze za pośrednictwem poczty e-mail. Potwierdzam zapoznanie się z Polityką Prywatności dostępnej na stronie https://itpunkt.pl/polityka-prywatnosci/.
Wyrażam zgodę na zapisanie się do newslettera ITPunkt*. Pełna treść zgody

Artykuł został również opublikowany w najnowszym numerze miesięcznika finansowego BANK [maj 2024, nr 05 (370)].

Porozmawiajmy

Szukasz bezpiecznych rozwiązań dla swojej firmy?
Skontaktuj się z nami.

Kontakt
image