centrum danych
dell
dell technologies
środowowisko
zrównoważony rozwój
22 kwietnia 2024
Time 3 minut czytania

Oszczędność energii jako jedno z głównych wyzwań stojących przed centrami danych


Światowy Dzień Ziemi to doskonała okazja, by poruszyć ten temat. Jednym z głównych wyzwań stojących dziś przed centrami danych nie jest skalowalność ani bezpieczeństwo, a oszczędność energii. Serwery stają się wykładniczo coraz potężniejsze, więc do ich działania potrzeba jeszcze większej mocy. Dzieje się tak, gdy koszty energii ulegają wahaniom – wówczas firmy starają się ograniczać zużycie energii poprzez zrównoważone praktyki biznesowe.

Naprzeciw tym potrzebom wychodzi firma Dell Technologies, która opracowała kilka ciekawych technologii dla serwerów PowerEdge związanych z wydajnością energetyczną. Opowiadamy o nich poniżej.

Smart cooling = cool cooling

Nowoczesna technologia Smart Cooling wykorzystuje obliczeniową dynamikę płynów do optymalnych konfiguracji przepływu powietrza w serwerach PowerEdge. Konstrukcja Dell Smart Flow umożliwia serwerom PowerEdge pracę w wyższych temperaturach poprzez zwiększenie przepływu powietrza w obudowie serwera, a jednocześnie zmniejsza zużycie energii przez wentylator aż o 52%. Warto również dodać, że firma Dell zachęca swoich partnerów (w tym nas!) do poprawy zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej produktów poprzez wspólne inicjatywy rozwojowe. Przykładem jest PowerEdge C6615 z AMD Siena, który maksymalizuje gęstość i wydajność chłodzenia powietrzem w centrach danych.

Dell OpenManage Power Manager – strażnik wszystkich kosztów

Być może teraz myślisz: „Te innowacje brzmią imponująco, ale skąd mam wiedzieć, że faktycznie oszczędzają pieniądze i zmniejszają zużycie energii?” Z odsieczą przychodzi Dell OpenManage Power Manager. To oprogramowanie umożliwiające organizacjom monitorowanie i zarządzanie zużyciem energii, obliczanie oszczędności kosztów energii i śledzenie innych wskaźników wydajności serwerów PowerEdge za pośrednictwem łatwego w obsłudze graficznego interfejsu użytkownika. Power Manager bacznie obserwuje emisję gazów cieplarnianych (GHG), oszczędność energii (w oparciu o lokalne stawki za energię) i inne parametry, aby zapewnić maksymalne wykorzystanie serwerów PowerEdge przy minimalnym zużyciu energii.

Dell Remote Access Controller (iDRAC) – i wszystko pod kontrolą

Kolejnym narzędziem do zarządzania energią jest zintegrowany kontroler Dell Remote Access Controller (iDRAC). Pomaga zarządzać cyklem życia serwerów Dell PowerEdge od wdrożenia do wycofania. Dostarcza także dane telemetryczne generowane przez czujniki i elementy sterujące PowerEdge, takie jak:

  • zużycie przepływu powietrza w czasie rzeczywistym,
  • regulacja temperatury powietrza od wlotu do wylotu,
  • temperatura i przepływ powietrza na wlocie karty PCIe.
  • sterowanie temperaturą spalin w oparciu o konfiguracje gorących/zimnych korytarzy.

Nie musisz już wybierać między robieniem tego, co najlepsze dla Twojego centrum danych, a co najlepsze dla środowiska. Dzięki serwerom Dell PowerEdge wyposażonym nowoczesne technologie chłodzące i monitorujące możesz zwiększyć wydajność serwerów w celu skalowania obciążeń, zmniejszyć ilość energii zużywanej w Twoim centrum danych, mierzyć zużycie energii w czasie rzeczywistym, a nawet automatyzować sposoby monitorowania energii. To idealnie połączenie – postaw na nie!

Masz pytania na temat nowoczesnych serwerów Dell PowerEdge? Napisz na handel@itpunkt.pl!