aurora infrastructure
branża it
broadcom
HCI
microsoft
transakcja
vmware
vsphere
29 lutego 2024
Time 5 minut czytania

Przejęcie VMware przez Broadcom. Wszystko, co warto wiedzieć w tym temacie


Przejęcie VMware przez firmę Broadcom odbiło się szerokim echem w branży IT. Zewsząd pojawiają się pytania „i co teraz?”, „czym to skutkuje dla klientów?”, „o co w tym chodzi”? W tym artykule spróbujemy podsumować wszystkie informacje dostępne w tym temacie na ten moment i rozjaśnić sytuację. Zapraszamy do lektury!

Jak wiesz, w sieci pojawiły się różne głosy, w języku polskim i angielskim, w źródłach obiektywnych, jak i tych mniej obiektywnych… My będziemy obiektywni, wyjaśnimy wszystko po kolei i pokażemy Ci alternatywy, które pozwolą rozwinąć Twój biznes.

Zacznijmy od samego początku

W 2022 roku Broadcom, globalny dostawca szerokiej gamy produktów oprogramowania do półprzewodników i infrastruktury, ogłosiła plany zakupu firmy VMware, lidera w dziedzinie przetwarzania w chmurze i oprogramowania do wirtualizacji. Transakcja miałaby opiewać na koszt ok. 61 miliardów dolarów, a w ramach umowy Broadcom przejęłoby także dług VMware wynoszący 8 miliardów dolarów. I tak też się stało – 18 miesięcy później, w listopadzie 2023 roku, Broadcom oficjalnie sfinalizowało transakcję, stając się właścicielem VMware. A to dopiero początek historii…

Co zmieniło się po tym przejęciu w ofercie VMware?

Jeśli jesteś lub chcesz zostać klientem VMware, zapewne zastanawiasz się, co to przejęcie oznacza dla Ciebie. Już wyjaśniamy. W praktyce oznacza to zmianę licencjonowania z modelu wieczystego na model subskrypcji, który przez ostatnie dwa lata był jedynie alternatywą dla tradycyjnych licencji. W rezultacie subskrypcje staną się jedynym dostępnym modelem licencjonowania produktów, co oznacza równocześnie skondensowanie portfolio VMware do dwóch usług/pakietów:

  • vSphere Foundation – rozwiązanie dla małych i średnich firm. Zapewnia uproszczoną platformę obciążeń klasy korporacyjnej, aby dostarczyć najlepszą wydajność, dostępność i efektywność przy jednoczesnym zachowaniu widoczności. W pakiecie dostępna jest także zaawansowana opcja monitoringu w postaci narzędzi do monitorowania metryk sprzętu, czyli: serwery, macierze, przełączniki sieciowe, centralki alarmowe czy klimatyzatory. Ponadto istnieje opcja monitorowania innych zdarzeń z obszaru IT za pomocą Aria Operations (dawniej vRealize Operations Manager oraz Aria Operation for Logs (dawniej vRealize Log Insight).
  • vSphere Cloud Foundation – rozwiązanie dla średnich i dużych firm, w tym korporacji. To chmura hybrydowa umożliwiająca uruchamianie nowoczesnych aplikacji biznesowych w sposób bezpieczny i ekonomiczny. W kwestii monitoringu IT, do powyższych metryk sprzętu, dodane są także metryki baz danych i aplikacji, czyli np. Oracle, MySql, MSSQL’e. Ponadto należy wyszczególnić możliwość monitorowania sieci za pomocą Aria Operation for Networks (dawniej vRealize Network Insight).

Warto również wspomnieć o licencjonowaniu w przypadku najmniejszych, małych i mikro przedsiębiorców. Z myślą o nich przygotowano pakiety vSphere Standard i vSphere Essentials Plus. W minimalnym możliwym do zamówienia pakiecie będzie możliwość obsługi do 16 Core per CPU, a licencje oferowane będą w paczkach 1 Core. Podstawowy pakiet VMware vSphere Essential Plus obejmie przy tym jedną instancję vCenter oraz vSphere dla 96 rdzeni. Zachowany będzie tutaj także limit do 3 serwerów.

Model wieczysty nie będzie już dostępny. Nowi klienci będą mogli skorzystać wyłącznie z modelu subskrypcyjnego. Natomiast dotychczasowi klienci będą odnawiali swoje oferty i zmieniali licencję z wieczystej na subskrypcję.

VMware
Alternatywy dla wirtualizacji zasobów Vmware

Co, jak nie VMware? Jeśli przez głowę przechodzi Ci to pytanie, prezentujemy poniższe alternatywy:

1. Rozwiązania Microsoft: Hyper-V/S2D/Azure Stack

  • Microsoft Hyper-V to wydajne oprogramowanie do zarządzania procesami wirtualizacji typu hypervisor. Microsoft Hyper V wykorzystuje wirtualizację typu 1, w której hypervisor pracuje bezpośrednio na sprzęcie fizycznym – hardware.
  • Microsoft S2D, czyli Storage Spaced Direct, to technologia rozproszonego przechowywania danych, która została wprowadzona w Windows Server 2016. Rozwiązanie łączy pamięć masową na serwerach, tworząc pamięć masową zdefiniowaną programowo (SDS), aby zapewnić wysoką dostępność klastra.
  • Microsoft Azure Stack HCI to rozwiązanie z zakresu infrastruktury hiperkonwergentnej. Stanowi połączenie chmury prywatnej i publicznej, tworząc chmurę hybrydową. Pozwala to na uruchamianie szeregu usług Azure w środowisku lokalnym (maszyny wirtualne, kontenery, bazy danych, systemy monitorowania, automatyzacja, zabezpieczenia platformy Azure, VDI, backup, DRC, Machine Learning).

2. Oracle Linux KVM

Wirtualne środowisko wykorzystujące technologię KVM i stanowiące zoptymalizowany hypervisor typu open source. Cechuje się łatwym przenoszeniem maszyn wirtualnych do chmury i wydajnością klasy enterprise. Rozwiązanie zostało zaprojektowane na potrzeby chmury hybrydowej. Istnieje możliwość zarządzania za pomocą Oracle Linux Virtualization Manager. Środowisko Oracle Linux KVM jest dostępne w ramach Oracle Linux Premier Support.

3. Aurora Infrastructure

Aurora Infrastructure to autorskie rozwiązanie ITPunkt. Polega na monitorowaniu online środowiska IT w trybie 24/7/365 i przy udziale doświadczonych inżynierów. Proces ma na celu wyłapywanie błędów, awarii czy innych incydentów w samą porę – aby zapobiec ich eskalacji i innym, niepożądanym skutkom. Nadzorujemy infrastrukturę IT bez dostępu do poufnych danych, do poziomu wirtualizatora.

Potrzebujesz fachowej porady w zakresie odpowiedniego rozwiązania do wirtualizacji zasobów? A może chcesz przegadać nowy wygląd portfolio VMware ze specjalistą? Zapraszamy do udziału w naszym webinarze na ten temat – więcej informacji wkrótce!

Aby przeczytać cały artykuł, zapisz się najpierw do naszego newslettera
Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych przez ITPunkt sp. z o.o. w celu przesyłania mi informacji zawartych w newsletterze za pośrednictwem poczty e-mail. Potwierdzam zapoznanie się z Polityką Prywatności dostępnej na stronie https://itpunkt.pl/polityka-prywatnosci/.
Wyrażam zgodę na zapisanie się do newslettera ITPunkt*. Pełna treść zgody

Przeczytaj również

Image
Artykuły eksperckie
3 pytania do eksperta na temat chmury Azure Stack HCI

Narzędzie Azure Stack HCI nie ma ograniczeń jeśli chodzi o klientów końcowych. Jest to rozwiązanie zarówno dla firm sektora finansowego, medycznego, produkcyjnego, jak i dla instytucji publicznych. Rozwiązania oparte o Azure Stack HCI daje klientom gwarancję szybszej dostępności usługi, a dzięki dedykowanej infrastrukturze większe bezpieczeństwo.

azure stack hci
chmura hybrydowa
cloud
hybrid cloud
22 czerwca 2022
Image
Artykuły eksperckie
Ekspert Kamil Grązik o rozwiązaniach z zakresu infrastruktury hiperkonwergentnej i ich zaletach

Hiperkonwergencja, czyli infrastruktura hiperkonwergentna (w skrócie HCI - Hyper-Converged Infrastructure) od wielu lat jest obecna w branży informatycznej. Mając na uwadze przewidywane trendy związane z wzrostem udziału środowisk hybrydowych, coraz częściej spotykać się można z takimi rozwiązaniami.

azure stack
dell
dell emc
HCI
infrastruktura hiperkonwergentna
28 czerwca 2023
Image
Artykuły eksperckie
VxRail, czyli rozwiązanie data center dla środowisk Vmware

We współczesnych centrach przetwarzania danych od wielu lat króluje wirtualizacja zasobów sprzętowych. Rozwiązanie to pozwala między innymi na efektywne wykorzystanie możliwości posiadanego sprzętu, równoważenie obciążeń i odseparowanie środowiska produkcyjnego od warstwy sprzętowej. Co więcej, naprawa, konserwacja oraz aktualizacja komponentów nie wymagają przerwy w działaniu.

vmware
vxrail
29 stycznia 2021

Porozmawiajmy

Szukasz bezpiecznych rozwiązań dla swojej firmy?
Skontaktuj się z nami.

Kontakt
image