Przejęcie VMware przez Broadcom. Wszystko, co warto wiedzieć w tym temacie
Przejęcie VMware przez firmę Broadcom odbiło się szerokim echem w branży IT. Zewsząd pojawiają się pytania „i co teraz?”, „czym to skutkuje dla klientów?”, „o co w tym chodzi”? W tym artykule spróbujemy podsumować wszystkie informacje dostępne w tym temacie na ten moment i rozjaśnić sytuację. Zapraszamy do lektury!
Jak wiesz, w sieci pojawiły się różne głosy, w języku polskim i angielskim, w źródłach obiektywnych, jak i tych mniej obiektywnych… My będziemy obiektywni, wyjaśnimy wszystko po kolei i pokażemy Ci alternatywy, które pozwolą rozwinąć Twój biznes.
Zacznijmy od samego początku
W 2022 roku Broadcom, globalny dostawca szerokiej gamy produktów oprogramowania do półprzewodników i infrastruktury, ogłosiła plany zakupu firmy VMware, lidera w dziedzinie przetwarzania w chmurze i oprogramowania do wirtualizacji. Transakcja miałaby opiewać na koszt ok. 61 miliardów dolarów, a w ramach umowy Broadcom przejęłoby także dług VMware wynoszący 8 miliardów dolarów. I tak też się stało – 18 miesięcy później, w listopadzie 2023 roku, Broadcom oficjalnie sfinalizowało transakcję, stając się właścicielem VMware. A to dopiero początek historii…
Co zmieniło się po tym przejęciu w ofercie VMware?
Jeśli jesteś lub chcesz zostać klientem VMware, zapewne zastanawiasz się, co to przejęcie oznacza dla Ciebie. Już wyjaśniamy. W praktyce oznacza to zmianę licencjonowania z modelu wieczystego na model subskrypcji, który przez ostatnie dwa lata był jedynie alternatywą dla tradycyjnych licencji. W rezultacie subskrypcje staną się jedynym dostępnym modelem licencjonowania produktów, co oznacza równocześnie skondensowanie portfolio VMware do dwóch usług/pakietów:
- vSphere Foundation – rozwiązanie dla małych i średnich firm. Zapewnia uproszczoną platformę obciążeń klasy korporacyjnej, aby dostarczyć najlepszą wydajność, dostępność i efektywność przy jednoczesnym zachowaniu widoczności. W pakiecie dostępna jest także zaawansowana opcja monitoringu w postaci narzędzi do monitorowania metryk sprzętu, czyli: serwery, macierze, przełączniki sieciowe, centralki alarmowe czy klimatyzatory. Ponadto istnieje opcja monitorowania innych zdarzeń z obszaru IT za pomocą Aria Operations (dawniej vRealize Operations Manager oraz Aria Operation for Logs (dawniej vRealize Log Insight).
- vSphere Cloud Foundation – rozwiązanie dla średnich i dużych firm, w tym korporacji. To chmura hybrydowa umożliwiająca uruchamianie nowoczesnych aplikacji biznesowych w sposób bezpieczny i ekonomiczny. W kwestii monitoringu IT, do powyższych metryk sprzętu, dodane są także metryki baz danych i aplikacji, czyli np. Oracle, MySql, MSSQL’e. Ponadto należy wyszczególnić możliwość monitorowania sieci za pomocą Aria Operation for Networks (dawniej vRealize Network Insight).
Warto również wspomnieć o licencjonowaniu w przypadku najmniejszych, małych i mikro przedsiębiorców. Z myślą o nich przygotowano pakiety vSphere Standard i vSphere Essentials Plus. W minimalnym możliwym do zamówienia pakiecie będzie możliwość obsługi do 16 Core per CPU, a licencje oferowane będą w paczkach 1 Core. Podstawowy pakiet VMware vSphere Essential Plus obejmie przy tym jedną instancję vCenter oraz vSphere dla 96 rdzeni. Zachowany będzie tutaj także limit do 3 serwerów.
Model wieczysty nie będzie już dostępny. Nowi klienci będą mogli skorzystać wyłącznie z modelu subskrypcyjnego. Natomiast dotychczasowi klienci będą odnawiali swoje oferty i zmieniali licencję z wieczystej na subskrypcję.
Alternatywy dla wirtualizacji zasobów Vmware
Co, jak nie VMware? Jeśli przez głowę przechodzi Ci to pytanie, prezentujemy poniższe alternatywy:
1. Rozwiązania Microsoft: Hyper-V/S2D/Azure Stack
- Microsoft Hyper-V to wydajne oprogramowanie do zarządzania procesami wirtualizacji typu hypervisor. Microsoft Hyper V wykorzystuje wirtualizację typu 1, w której hypervisor pracuje bezpośrednio na sprzęcie fizycznym – hardware.
- Microsoft S2D, czyli Storage Spaced Direct, to technologia rozproszonego przechowywania danych, która została wprowadzona w Windows Server 2016. Rozwiązanie łączy pamięć masową na serwerach, tworząc pamięć masową zdefiniowaną programowo (SDS), aby zapewnić wysoką dostępność klastra.
- Microsoft Azure Stack HCI to rozwiązanie z zakresu infrastruktury hiperkonwergentnej. Stanowi połączenie chmury prywatnej i publicznej, tworząc chmurę hybrydową. Pozwala to na uruchamianie szeregu usług Azure w środowisku lokalnym (maszyny wirtualne, kontenery, bazy danych, systemy monitorowania, automatyzacja, zabezpieczenia platformy Azure, VDI, backup, DRC, Machine Learning).
2. Oracle Linux KVM
Wirtualne środowisko wykorzystujące technologię KVM i stanowiące zoptymalizowany hypervisor typu open source. Cechuje się łatwym przenoszeniem maszyn wirtualnych do chmury i wydajnością klasy enterprise. Rozwiązanie zostało zaprojektowane na potrzeby chmury hybrydowej. Istnieje możliwość zarządzania za pomocą Oracle Linux Virtualization Manager. Środowisko Oracle Linux KVM jest dostępne w ramach Oracle Linux Premier Support.
3. Aurora Infrastructure
Aurora Infrastructure to autorskie rozwiązanie ITPunkt. Polega na monitorowaniu online środowiska IT w trybie 24/7/365 i przy udziale doświadczonych inżynierów. Proces ma na celu wyłapywanie błędów, awarii czy innych incydentów w samą porę – aby zapobiec ich eskalacji i innym, niepożądanym skutkom. Nadzorujemy infrastrukturę IT bez dostępu do poufnych danych, do poziomu wirtualizatora.
Potrzebujesz fachowej porady w zakresie odpowiedniego rozwiązania do wirtualizacji zasobów? A może chcesz przegadać nowy wygląd portfolio VMware ze specjalistą? Zapraszamy do udziału w naszym webinarze na ten temat – więcej informacji wkrótce!