edge computing
internet of things
iot
przetwarzanie brzegowe
23 lutego 2024
Time 3 minut czytania

Przetwarzanie brzegowe teraz i w przyszłości


Przetwarzanie brzegowe (z ang. edge computing) to sposób przechowywania, przetwarzania, analizowania i transportowania danych generowanych przez urządzenia typu IoT (Internet of Things) i inne. Jak dziś wygląda przetwarzanie brzegowe i jakie są prognozy dla tego zjawiska?

Edge computing to trend, który wszedł na stałe w kanon funkcjonowania nowoczesnego przedsiębiorstwa. Swoją popularność zawdzięcza imponującej szybkości i wydajności procesów związanych z przetwarzaniem danych. Wynika to z tego, że dane są przetwarzane blisko miejsca ich generowania, więc wskaźnik opóźnień spada, a tym samym – firma zyskuje przewagę konkurencyjną.

Przetwarzanie brzegowe teraz: zalety

Porozmawiajmy sobie teraz o zaletach przetwarzania brzegowego. Chcesz być o kilka kroków przed innymi? Zobacz, dlaczego warto skłonić się ku rozwiązaniu edge computing.

Zminimalizowanie czasu reakcji. Jak napisaliśmy wyżej, dane są przetwarzane bliżej miejsca ich wygenerowania, a co za tym idzie – liczba opóźnień gwałtownie spada. Jest to szczególnie istotne w rozwijającym się świecie 5G, w którym szybki wgląd nie jest luksusem, a koniecznością.

Złożone zarządzanie danymi. Źródła danych są rozproszone wszędzie – od fabryk po sklepy –  dlatego zarządzanie nimi staje się większym wyzwaniem, niż w przypadku tradycyjnego centrum danych. Rozwiązania takie jak serwery PowerEdge XR firmy Dell Technologies są do tego przystosowane i oferują zaawansowane narzędzia do zarządzania nawet w środowiskach zdalnych.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji. Edge to nie tylko gromadzenie danych, ale także współpraca ze sztuczną inteligencją. AI widać wszędzie – od usprawnienia transportu poprzez komunikację między pojazdami po usprawnienie zarządzania flotą. Przetwarzanie brzegowe w połączeniu ze sztuczną inteligencją to prawdziwy game changer.

Priorytetyzacja bezpieczeństwa. W epoce cyfrowej bezpieczeństwo danych nigdy nie było tak ważne. Serwery brzegowe często znajdują się w odsłoniętych lokalizacjach, z tego względu wzmocnienie bezpieczeństwa ma obecnie kluczowe znaczenie. Biorąc pod uwagę wzrost zagrożeń cybernetycznych, pojawia się trend w kierunku środowisk Zero Trust, a serwery Dell PowerEdge XR starają się sprostać temu wyzwaniu.

Praca bez ograniczeń. Ponieważ ilość danych stale przyspiesza, wysoka zdolność serwerów do skalowania i dostosowywania się to tzw. must-have. Serwery brzegowe zaprojektowano w taki sposób, by bez problemu dawały radę w utrudnionych warunkach, takich jak kurz, wibracje czy gwałtowne wahania temperatury.

Przetwarzanie brzegowe w przyszłości: prognozy

Prognozy w kontekście Edge computing prezentują się bardzo obiecująco: globalny rynek rozwiązań brzegowych wzrośnie z wartości 15,96 miliarda dolarów w 2023 r. do oszałamiających 139,58 miliarda dolarów (do 2030 r.). Taki gwałtowny wzrost podkreśla popularność przetwarzania brzegowego i udowadnia ogromne korzyści, jakie przynosi ta technologia.

Według badań firmy Dell Technologies, aż 41% decydentów IT stwierdza, że technologia Edge jest fundamentem ich strategii IT, co odzwierciedla pilną potrzebę wykorzystania przez firmy analiz danych, aby nie pozostać w tyle za konkurencją. Skoro tak – bezpieczeństwo serwerów brzegowych jest priorytetowe. Jak je zapewnić?

Rozwiązanie Edge computing od Dell Technologies

Jeśli chcesz wykorzystać technologię przetwarzania brzegowego w swojej firmie z zachowaniem najwyższych zasad bezpieczeństwa, postaw na rozwiązania, jakie oferuje Dell Technologies.Wzmocnione serwery Dell Power Edge XR są nie tylko są odporne na czynniki zewnętrzne, ale także na skutki zagrożeń cybernetycznych. A to nie wszystko z tej kategorii – poznaj więcej rozwiązań Edge od Dell!

Porozmawiajmy

Szukasz bezpiecznych rozwiązań dla swojej firmy?
Skontaktuj się z nami.

Kontakt
image