„Rzemieślniczy” Proxmox – funkcje i licencjonowanie
Wirtualizacja serwerów nie będzie już dłużej stanowić wyzwania w Twojej firmie – a to wszystko dzięki oprogramowaniu Proxmox! Dowiedz się, jakie są jego funkcje, jak działa nowa wersja Proxmox 8.0 oraz dlaczego to rozwiązanie nazywane jest… rzemieślniczym. Zapraszamy do czytania!
Co to jest Proxmox?
Proxmox to platforma typu open-source do kompleksowego zarządzania wirtualizacją środowisk opartych m.in. na systemach Windows i Linux. W swoim działaniu korzysta ze sprawdzonej w boju przez m.in. AWS czy Google Cloud technologii wirtualizacyjnej KVM (Kernel-based Virtual Machine. Oprócz tego umożliwia także zarządzanie przestrzenią dyskową w postaci np. zarządzanej programowo macierzy CEPH, backupem, środowiskiem wysokiej dostępności i wirtualną siecią komputerową. Całość jest zarządzana bezpośrednio przez panel www lub API umożliwiające integrację i automatyzację.
Oprogramowanie Proxmox można śmiało nazwać rzemieślniczym, ponieważ jest to rozwiązanie tworzone od niemal 20 lat przez małą firmę w Austrii. Zostało opracowane w kameralnej grupie specjalistów z dbałością o każdy szczegół. Integruje wiele osobnych projektów open-source w postaci jednego, kompleksowego rozwiązania. Ponadto po dziś dzień jest stale rozwijane i dopracowywane, aby jak najlepiej spełniało swoje założenia.
Co oferuje Proxmox? Funkcje i możliwości użycia
Proxmox doskonale służy do optymalizacji istniejących zasobów i zwiększenia wydajności, jednocześnie zmniejszając koszty zarządzania infrastrukturą IT. Platforma poradzi sobie z największymi obciążeniami aplikacji i tym samym spełni potrzeby wymagających klientów korporacyjnych. Można rzec, że Proxmox rośnie razem z firmą – odpowiednio skaluje infrastrukturę obliczeniową i pamięć masową, dopasowując się do stale rosnących centrów danych. Otwartość rozwiązania pozwala również na bezproblemowe upgrade’y, integracje czy migracje niezależne od konkretnego dostawcy sprzętu.
Proxmox może być używany przez:
- specjalistów IT – tak, jak wspomnieliśmy wyżej, do zarządzania infrastrukturą IT (w tym klastrami i maszynami wirtualnymi), a także do zarządzania elastycznym i skalowalnym systemem pamięci masowej opartym na CEPH.
- Developerów/programistów/testerów – zapewnia bezpieczne, łatwo modyfikowalne środowisko do tworzenia i testowania aplikacji.
- Użytkowników domowych – rozwiązanie działa także w przypadku serwerów domowych. Pomoże np. w przechowywaniu i udostępnianiu plików czy integracji domowej automatyki.
Sposoby licencjonowania
Proxmox może być testowany za darmo. Wsparcie dla środowisk produkcyjnych pozwala także wykorzystać elastyczny model subskrypcji dopasowany do budżetu i spodziewanych potrzeb wsparcia producenta.
Cena subskrypcji zależy wyłącznie od liczby gniazd CPU w tworzonym środowisku. Oferuje 4 pakiety: Community (110EUR/rok) Basic (340EUR/rok), Standard (510EUR/rok) i Premium (1020EUR/rok). Szczegółowe info na temat tego, co zawiera dany pakiet, można znaleźć bezpośrednio na stronie producenta.
Nowa wersja – Proxmox 8.2
Najnowsza wersja Proxmox 8.2 to szereg udogodnień dla użytkownika, wśród których znajdziesz m.in.:
- Proxmox-auto-install-asystent – to narzędzie do automatycznej instalacji z ISO na serwerach bare-metal, które pozwala na szybkie wdrożenie hostów Proxmox bez konieczności ręcznego dostępu do systemów.
- Debian 12.5 („Bookworm”) i stabilnego jądra Linuksa 6.8 ustawionego jako domyślne.
- Backup Fleecing, czyli rozwiązanie backupowe do oddzielenia wolniejszego magazynu kopii zapasowych od wydajniejszych maszyn wirtualnych.
- Możliwość użycia zapory sieciowej wykorzystującej bezpieczny język Rust.
- Kreator importu maszyn wirtualnych opartych na VMware (ESXi i vCenter).
- Podłączanie urządzeń PCIE i USB do maszyn wirtualnych za pośrednictwem GUI.
- Integrację z systemami uwierzytelnienia i autoryzacji (Active Directory, LDAP, OpenID) z elastycznym schematem uprawnień delegowanych użytkownikom.
- Integrację z systemami 3rd party – czy to w zakresie backupu przy użyciu Veeam, czy też w zakresie eksportu wykresów do Graphany.
Zastanawiasz się, czy rozwiązanie Proxmox do wirtualizacji systemów będzie odpowiednie dla Twojej firmy? Skontaktuj się ze swoim Opiekunem Handlowym lub napisz na handel@itpunkt.pl, by dowiedzieć się więcej!