Person ITPunkt
case study
22 czerwca 2020
Time 2 minut czytania

Wdrożenie przez ITPunkt redundantnego systemu kopii zapasowych opartego o rozwiązania DELL EMC

Person ITPunkt

System kopii zapasowych Dell EMC dla klienta z sektora finansowego.

W ostatnim czasie z sukcesem został zrealizowany projekt typu Backup & Disaster Recovery dla klienta z sektora finansowego korzystającego z kolokacji w Warszawie. Klient obecnie posiada infrastrukturę gwarantującą wysoki stopień bezpieczeństwa i dostępności danych w zakresie przetwarzania i przechowywania danych (tzn. Compute&Storage). Wielkość środowisk krytycznych i mniej krytycznych szacowana jest na około 30TB przed deduplikacją.  

Projekt i wdrożenie systemu kopii zapasowych

Wyzwanie jakie zostało przed nami postawione polegało na zaprojektowaniu oraz wdrożeniu systemu kopii zapasowych, który spełni wymagania w zakresie szybkości i częstotliwości wykonywanych kopii zapasowych oraz skutecznej replikacji kopii zapasowych między ośrodkami przetwarzania danych. Projekt zakładał również wydłużenie okresu retencji dla przechowywanych kopii zapasowych oraz automatyczne zarządzanie archiwizacją na taśmach.

Warstwa sprzętowa została zaprojektowana w oparciu o rozwiązania Dell EMC, a mianowicie dwa serwery Dell EMC PowerEdge R540, dwa deduplikatory sprzętowe Data Domain 6300 oraz bibliotekę taśmową DellEMC TL1000 LTO7. Oprogramowanie do zarządzania całym procesem to Veeam Backup&Replication w wersji Enterprise z licencjonowaniem na gniazda procesora.

Wdrożenie przebiegło w sposób sprawny i zgodnie z przedstawionym planem. Problemy, które pojawiły się podczas realizacji były na bieżąco omawiane i rozwiązywane bez konieczności angażowania wsparcia technicznego producentów sprzętu czy oprogramowania. Projekt został zakończony dwudniowym szkoleniem w formie warsztatów oraz została przekazana dokumentacja powykonawcza z uwzględnieniem najważniejszych procedur.

Realizacja powyższego projektu pozwoliła na wykonywanie kopii zapasowych całych maszyn wirtualnych 4 razy na dobę bez negatywnego wpływu wydajność środowiska produkcyjnego. Czas wykonywania zadań został skrócony o 60%. Kopie zapasowe oraz replikacja jest realizowana z wykorzystaniem protokołu DD Boost, który pozwala na wykorzystanie deduplikacji na źródle, zarządza sesję zwiększając efektywność transmisji i zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa przed atakami typu Ransomware. Ważną cechą jest możliwość szybkiego uruchomienia kilku maszyn wirtualnych bezpośrednio z kopii zapasowych, podczas gdy cały proces jest wspomagany dyskiem SSD (Instant Access). Archiwizacja została zrealizowana z wykorzystaniem funkcjonalności Grandfather-Father-Son (GFS) przez co zarządzanie archiwami miesięcznymi oraz rocznymi odbywa się w sposób zautomatyzowany.

Porozmawiajmy

Szukasz bezpiecznych rozwiązań dla swojej firmy?
Skontaktuj się z nami.

Kontakt
image