Person Tomasz Dymek
klient
negocjacje
rozwiązania IT
18 maja 2022
Time 3 minut czytania

3 pytania o dopasowanie rozwiązań IT do oczekiwań klienta cz. II

Person Tomasz Dymek

Tomasz Dymek, Executive Vice President ITPunkt, odpowiada na pytania: jak zmienia się jakość oferowanych produktów IT? Czy dostawa rozwiązań w modelu subskrypcyjnym w końcu się przyjmie? Jak zmienią się modele finansowania rozwiązań IT w roku 2022?

1. Jak zmienia się jakość oferowanych produktów IT?

Ostatnio zetknąłem się z opinią, z której wynika, że z roku na rok mamy coraz gorsze rozwiązania IT w zakresie sprzętu klienckiego. Dotyczy to przede wszystkich częstszych awarii, nowego sprzętu z wadami, przedłużających się dostaw. Według mnie problem nie dotyczy konkretnej marki, ale jest ogólną tendencją rynkową. Głodni nowości konsumenci zachęcają swoim zachowaniem producentów do ciągłego procesu wprowadzania nowych produktów na rynek. Modele laptopów, które mają w nazwie zawarty rok produkcji modelu , potwierdza to zjawisko. Poniekąd stajemy się testerami rozwiązań, które nie miały czasu zostać dopracowane przez inżynierów w biurach projektowych. To my sami tworzymy ten trend, a potem narzekamy, że sprzęt nie jest taki, jaki powinien oraz stwierdzamy, że laptop sprzed 10 laty to był „prawdziwy” laptop. Sęk w tym, że tak naprawdę nie chcemy używać dziesięcioletniego laptopa, tylko co rok lub dwa wymieniać na nowy. Może wobec tego warto zadać sobie pytanie, czego tak naprawdę oczekujemy i uchronić się przed zawodem.

2. Czy dostawa rozwiązań w modelu subskrypcyjnym w końcu się przyjmie?

To pytanie trochę wiąże się z naszym pędem do posiadania ciągle nowych rzeczy, a z drugiej strony racjonalnością tych kosztów. Model subskrypcyjny świetnie się sprawdza w środowiskach, które ciężko wyskalować, a ich dynamika zmian jest trudna do określenia. Dodatkowym aspektem takiego rozwiązania są usługi powiązane, które w znacznym stopniu pozwalają odciążyć własny zespół IT. W obecnym czasie zbudowanie kompetentnego działu IT graniczy z cudem ze względu na duże wysycenie rynku ze specjalistów. Dlatego powinniśmy porównywać oferty z jednoczesnym uwzględnieniem wszystkich kosztów i potencjalnych oszczędności. A czasem warto zdecydować się na outsourcing. 

3. Jak zmienią się modele finansowania rozwiązań IT w roku 2022?

Wiele przedsiębiorstw w ostatnich latach przyzwyczaiła się do tzw. „taniego pieniądza”, czyli sytuacji rynkowej, w której łatwo o kredyt, a stopy procentowe są niskie i zachęcają do inwestowania. Czasy niestety się zmieniły, a inflacja pod koniec 2021 roku ukształtowała się na poziomie 8,6% w ujęciu rocznym. Biorąc pod uwagę okresy finansowania od 3 do 5 lat i łącznej utracie wartości pieniądza w tym okresie w przedziale 25-43% to jest już sprawa poważniejszej kalkulacji. Mamy nadal dostępne na rynku finansowania do leasingów ze stałą stopą. Myślę że w roku 2022 będą to produkty bardzo pożądane. Jeżeli zestawimy to jeszcze z opcją najmu, gdzie w okresie eksploatacji płacimy 85-90% wartości początkowej sprzętu to po okresie od 3 do 5 lat każdy dyrektor IT będzie mógł się wykazać sporą nadwyżką budżetową.

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do naszego eksperta na adres: tomasz.dymek@itpunkt.pl.

Porozmawiajmy

Szukasz bezpiecznych rozwiązań dla swojej firmy?
Skontaktuj się z nami.

Kontakt
image