Person Mateusz Derlecki
aurora baas
backup
kopie zapasowe
światowy dzień backupu
31 marca 2023
Time 3 minut czytania

3 pytania do eksperta Mateusza Derleckiego na temat kopii zapasowych z okazji Światowego Dnia Backupu!

Person Mateusz Derlecki

31 marca obchodzimy w branży Światowy Dzień Backupu. Z tej okazji warto przypomnieć podstawowe informacje o tworzeniu kopii zapasowych w biznesie. Swoją wiedzą na temat backupu w pigułce podzielił się ekspert ITPunkt – inżynier IT Mateusz Derlecki. Zapraszamy do czytania!

1. Dlaczego warto robić kopie zapasowe danych w firmie?

Główną korzyścią kopii zapasowych jest możliwość zabezpieczenia firmy na wypadek krytycznych awarii infrastruktury kończących się utratą danych. Przechowywanie backupu pozwala także na przywrócenie wcześniejszych wersji plików oraz kontrolę nad archiwizacją danych, do których dostęp wymagany jest prawnie lub z powodu wewnętrznych zasad panujących w organizacji. Dodatkowo odpowiednio skonfigurowany system backupu umożliwia odtworzenie w pełni środowiska na wypadek coraz częściej zdarzających się ataków ransomware, czyli tych z wykorzystaniem szyfrowania.

2. Jakie są rodzaje kopii zapasowych?

Rodzaje kopii zapasowych można podzielić według dwóch kategorii: sposobu wykonywania kopii oraz nośnika, na których owe kopie są przechowywane. 

Jeśli chodzi o pierwszą kategorię, istnieją trzy sposoby wykonywania kopii zapasowych:

· backup pełny – polega na wykonaniu kopii zawierającej wszystkie dane na zabezpieczanym środowisku;

· kopia przyrostowa – czyli zabezpieczanie jedynie tych zmian, które wystąpiły w środowisku od czasu wykonania ostatniej kopii danych;

· backup syntetyczny – to kopia, która zawiera w sobie całość danych, jednak są one skonsolidowane z wcześniej wykonanych kopii przyrostowych. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu potrzebnego na wykonanie pełnej kopii przy jednoczesnym zachowaniu zalet tego typu backupu.

Z kolei dzieląc backup ze względu na typ wykorzystanego nośnika, obecnie można wyróżnić trzy główne typy:

· kopia przechowywana na dyskach systemu backupowego – zazwyczaj jest to główna kopia umożliwiająca najszybsze odtworzenie danych, gdy zachodzi taka potrzeba.

· kopia przechowywana na kasetach taśmowych – umożliwia długotrwałe przechowywanie backupów oraz przechowywanie danych offline, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo danych w przypadku ataku ransomware.

· kopia przechowywana w chmurze – czyli przechowywanie danych poza lokalizacją serwerów produkcyjnych.

Te trzy sposoby przechowywania pozwalają na zrealizowanie zasady „3-2-1”, co oznacza: przynajmniej trzy kopie danych na dwóch typach nośników oraz przynajmniej jedna kopia w lokalizacji zewnętrznej.

3. W jaki program do backupu danych warto zainwestować?

Wybór rozwiązania backupowego zależy przede wszystkim od oczekiwań klienta wobec danego rozwiązania oraz architektury systemów znajdujących się w środowisku produkcyjnym, które mają zostać zabezpieczone. W ITPunkt realizujemy wdrożenia systemów opartych o Veeam, Commvault, DellEMC Avamar oraz DellEMC Networker. Dodatkowo oferujemy usługę Aurora BaaS (Backup as a Service) umożliwiającą wyniesienie części lub całości infrastruktury backupowej poza firmę z wykorzystaniem infrastruktury zapewnionej przez ITPunkt. 

Chcesz postawić na solidny backup w swojej firmie? Skontaktuj się z nami na handel@itpunkt.pl, a znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Porozmawiajmy

Szukasz bezpiecznych rozwiązań dla swojej firmy?
Skontaktuj się z nami.

Kontakt
image