Person Agata Janowska
AI
AI PC
dell
dell technologies
latitude
sztuczna inteligencja
26 kwietnia 2024
Time 4 minut czytania

Ekspertka Agata Janowska recenzuje: przegląd komputerów Dell Lattitude z technologią AI PC

Person Agata Janowska

Pamiętam, jak ponad 10 lat temu cieszyłam się z notebooka z 2-rdzeniowym procesorem i7 – 2640M, 6GB pamięcią DDR3, dyskiem 750GB SATA. Ważył ponad 2,2 kg i miał już czytnik linii papilarnych. Wow, co za nowoczesna technologia! – myślałam.

Na przestrzeni tych lat laptopy przeszły znaczącą ewolucję, stając się bardziej wydajne dzięki nowym procesorom, szybszym pamięciom RAM i dyskom SSD. Ponadto zyskały na mobilności poprzez zastosowanie lżejszych, cieńszych konstrukcji oraz dłuższego czasu pracy na baterii. Nowe funkcje, takie jak ekran dotykowy i bezpieczeństwo biometryczne sprawiły, że laptopy stały się bardziej wszechstronne i dostosowane do różnorodnych potrzeb użytkowników.

Notebooki AI ready – jutro przyszło już dzisiaj

W branży IT funkcjonuje już termin AI PC, a sprzęty z tą technologią (określane również jako „AI ready”) można już dostać na rynku. Co to pojęcie tak naprawdę oznacza?

Według Microsoftu technologia AI PC obsługuje Copilot, posiada przycisk funkcyjny „Copilot”, a także jest wyposażony w 3 procesory. Ten potrójny układ został zastosowany w najnowszych procesorach Intel Core Ultra i prezentuje się następująco:

  • procesor CPU – odpowiada za ogólną wydajność obliczeniową,
  • procesor GPU – przetwarza grafikę, obrazy i wideo,
  • procesor neuronowy NPU – pomaga efektywnie wykonywać operacje związane z AI.

W celu optymalizacji i zapewnienia, że odpowiednie obciążenie będzie działać na właściwym procesorze, funkcje AI są wprowadzane przez ponad 100 niezależnych dostawców oprogramowania. W efekcie zyskujemy większą wydajność aplikacji, dłuższy czas pracy na baterii, bezpieczeństwo i prywatność.

Najnowsze edycje znanych „Latitudów” z technologią AI PC

W ostatnich tygodniach swoje premiery miały urządzenia Dell z serii Latitude, które zostały wyposażone w technologię AI PC. Sprawdźmy je zatem wspólnie!

Seria 9000 – Latitude 9450 2-in-1

Model Latitude 9450 2-in-1 jest przeznaczony dla kadry zarządzającej, mobilnych liderów i konsultantów To najmniejszy  14”komercyjny komputer PC umieszczony w 13” obudowie. Klawiatura Zero-Lattice z technologią podświetlania Mini-LED zmniejsza zużycie energii nawet o 75%, tym samym wydłużając żywotność baterii nawet do 3 godzin.

Warto również wspomnieć, że model Latitude 9450 2-in-1 został wyposażony w kolaboracyjny touchpad obsługujący Microsoft Teams i Zoom, znakomitej jakości dotykowy ekran QHD+ Corning Gorilla Glass, głośniki skierowane od góry i nową kamerę HDR. Dla stabilniejszego i szybszego połączenia bezprzewodowego obsługuje Wi-Fi 7. Co za sprzęt!

Seria 7000 – Latitude 7350 Detachable

To innowacyjny notebook z odłączanym ekranem/klawiaturą, dzięki czemu za pomocą jednego ruchu możesz zamienić go w tablet. Taka wygodna konstrukcja umożliwia pracę w jakimkolwiek miejscu, również w podróży.

Tablet został wyposażony w wysokiej rozdzielczości ekran 3K z funkcją ComfortView Plus redukującą niebieskie światło. Użyta kamera 8 MP jest wyposażona w technologię HDR, która zapewnia wysokiej jakości obraz w nieprzewidywalnych warunkach oświetleniowych. Świetnie współgra z aplikacjami Microsoft Teams i Zoom zarządzanymi w prosty sposób z kolaboracyjnego touchpadu. Dodatkowo procesor NPU umożliwi efektom Windows Studio korygowanie wzroku, automatyczne kadrowanie użytkownika czy rozmycie tła. Jak widać, spotkania online „w ruchu” mogą przebiegać sprawnie i komfortowo!

Seria 7000 – Latitude 7450 Ultralight

Latitude 7450 Ultralight to zdecydowanie mój faworyt. Najlżejszy, magnezowy notebook o wadze zaledwie 1,06kg, a sporych możliwościach. Wyposażony jest w matowy ekran 16:10 z redukcją niebieskiego światła, kolaboracyjny touchopad do obsługi Teams i Zoom, klawiaturę podświetlaną za pomocą mini LED dla dłuższej pracy na baterii i najwyższej klasy głośniki.

Seria Latitude 5000

Latitude 5000 to najbardziej popularna seria laptopów od Dell Technologies, ponieważ  oferuje elastyczność, skalowalność i bezpieczeństwo bez ponoszenia ogromnych kosztów inwestycji.  Plusem serii 5000 jest fakt, że jest przyjazna środowisku i wykorzystuje różnorodne materiały, od tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu i oceanów, po odzyskane włókno węglowe. W laptopach z serii Latitude 5000 pojawiają się innowacje, takie jak kamery HDR, pamięć DDR5, aktywna redukcja szumów. Nowe modele komputerów Latitude z serii 5000 z technologią AI ready są dostępne w w wariancie 13” latopa oraz 2w1, a także 14 i 16” laptopa.  Świetna opcja na rozpoczęcie przygody z AI w laptopie!

Warto wspomnieć, że wszystkie wymienione modele najlepszą optymalizację uzyskują korzystając z z oprogramowaniem opartnego na sztucznej inteligencji – Dell Optimizer.

Masz jakieś pytania dotyczące laptopów Dell Latitude? Skontaktuj się ze mną na agata.janowska@itpunkt.pl – chętnie na nie odpowiem!

Porozmawiajmy

Szukasz bezpiecznych rozwiązań dla swojej firmy?
Skontaktuj się z nami.

Kontakt
image