Person Dagmara Cieślik
AI
branża it
chmura
cybersecurity
dell technologies
iot
trendy
18 stycznia 2024
Time 7 minut czytania

Ekspertka Dagmara Cieślik prognozuje: 5 najważniejszych trendów w IT na 2024 rok

Person Dagmara Cieślik

Przed nami kolejny rok pełen ciekawych obserwacji w branży IT! Niemniej jednak mam wrażenie, że 2024 będzie rokiem kontynuacji trendów sprzed roku, a nawet kilku lat wstecz. Tematy, które dobrze znamy, będą wznosić się na jeszcze wyższy poziom innowacji. Oto 5 kwestii, przy których warto zatrzymać się nieco dłużej.

  1. AI i ML, czyli wzrost znaczenia sztucznej inteligencji

Rozwój sztucznej inteligencji to najgorętszy trend w 2023 roku, który przyczynił się do wygenerowania blisko 5 bilionów dolarów wartości ekonomicznej.  Mówi się, że w roku 2024 postęp w dziedzinie uczenia maszynowego i przetwarzania języka naturalnego będzie jeszcze większy, dzięki czemu reakcja i rozumienie ludzkich potrzeb znacznie się rozwiną.

O jakich potrzebach mowa? W interesie firm outsourcingowych będzie rozwój umiejętności związanych z AI i ML, aby dostarczać zaawansowane rozwiązania oparte na analizie danych, automatyzacji procesów i personalizacji usług dla swoich klientów. Nie chodzi tylko o coraz bardziej zaawansowane chatboty czy asystentów głosowych – AI będzie coraz częściej wspierać decyzje biznesowe, analizować dane i pomagać np. w diagnozie medycznej.

Warto dodać, że zwiększone możliwości AI wiążą się również z wyzwaniami etycznymi i regulacyjnymi. Trzeba będzie znaleźć równowagę między wykorzystaniem potencjału AI, a ochroną prywatności i unikaniem stronniczości algorytmicznej. Ponadto rozwój AI na pewno wpłynie na inne trendy, o których opowiadam szerzej poniżej, takie jak rozwój w obszarze chmury czy cyberbezpieczeństwa. Wszystko sprowadza się bowiem do jednego – do ułatwiania ludziom pracy i życia. Ciekawa jestem, czy zgadzasz się z tym zdaniem!

2. Cyberbezpieczeństwo – było, jest i będzie

Cyberbezpieczeństwo to wartość, która zyskuje na znaczeniu w coraz bardziej cyfrowym świecie. Wraz z rozwojem technologii cyfrowych rośnie też liczba zagrożeń dla bezpieczeństwa danych i systemów informatycznych. Cyberataki mogą mieć poważne konsekwencje dla firm, organizacji i osób prywatnych, takie jak:

  • utrata danych osobowych klientów i pracowników, co może skutkować utratą zaufania i reputacji;
  • kradzież poufnych informacji biznesowych, co może utrudnić konkurencję lub nawet doprowadzić do upadłości;
  • awaria systemów informatycznych, co może spowodować przerwy w dostawie usług i straty finansowe.

Nic więc zaskakującego, że cyberbezpieczeństwo wyrosło ponad ramy trendu i powoli wpisuje się w kanon funkcjonowania odpowiedzialnej organizacji. Czy można jednak zrobić to lepiej? Oczywiście! Mam tu na myśli nie tylko fokus na oprogramowaniu zabezpieczającym, ale przede wszystkim na wdrożeniu przeanalizowanych procesów, pracy nad ryzykiem oraz uświadamianiu i przeszkoleniu pracowników w tym zakresie. Pomimo wzrostu popularności cyberbezpieczeństwa jako hasła ogółem, tylko 10-15% firm posiada zaawansowane mechanizmy cyberbezpieczeństwa. Przedsiębiorstwa powinny świadomie podejść do zabezpieczenia, uwzględniając podejście zero-trust, czyli stałe zakładanie zagrożenia cyfrowego firmy.

ITPunkt ma szeroko rozwinięta ofertę z zakresu cyberbezpieczeństwa. W skrócie – jak możemy Ci pomóc w zabezpieczaniu danych Twojej firmy?

  • Aurora BaaS oraz DRaaS dba o najważniejsze informacje gromadzone w systemach teleinformatycznych firmy. Dbamy o backup, archiwum, repozytoria danych oraz o ich bezpieczeństwo./ Zapasowe centrum danych na wypadek awarii, projektowanie działań mających na celu minimalizację strat i przywrócenie normalnej pracy systemów najszybciej jak to możliwe.
  • Aurora Endpoint Management umożliwia pełne zarządzanie urządzeniami końcowymi i dba o wysoki poziom bezpieczeństwa danych. To sposób na skuteczne zarządzanie cyklem życia produktu w środowisku teleinformatycznym.
  • Aurora FaaS obejmuje wdrożenie i utrzymanie w środowisku informatycznym systemu Firewall/IPS/IDS wraz z serwisem www Proxy. To zwiększa bezpieczeństwo korzystania Internetu – dla Ciebie i Twoich pracowników.

Odezwij się do mnie, a pomogę Ci dopasować najlepszy wariant dla Twojego biznesu!

3. Zielone technologie w służbie firmy… i planety

Rozwój zielonych technologii w firmach IT jest trendem, który będzie się nasilał w najbliższych latach. Zachodzi tylko pytanie: czy to jeszcze trend, czy już konieczność, bowiem władze poszczególnych krajów coraz częściej wprowadzają przepisy i regulacje, które mają na celu „zachęcić” firmy do bardziej zrównoważonego działania. Przykładowe regulacje to opłaty za emisję gazów cieplarnianych, ograniczenia w zakresie emisji zanieczyszczeń czy wymagania dotyczące efektywności energetycznej i recyklingu i utylizacji odpadów.

Oto kilka subtrendów, które będą kształtować rozwój zielonych technologii w firmach IT:

  • rosnąca popularność energii odnawialnej,
  • gospodarka obiegu zamkniętego,
  • rozwój technologii chmurowych,
  • wzrost świadomości ekologicznej wśród pracowników i klientów.

Branża IT będzie stale zwiększać świadomość w zakresie ekologicznego podejścia. Wiele producentów sprzętu od dłuższego czasu kładzie nacisk na przestrzeganie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym oraz stymulowanie przyszłości zrównoważonego projektowania produktów. Powodem staje się korzystanie z materiałów pozyskiwanych w sposób zrównoważony, co umożliwia ich recykling i pomaga zmniejszyć wpływ na środowisko. Przykładowo firma Dell Technologies wyznaczyła sobie cel na rok 2030 rok: tworzenie ponad 50% produktów i wszystkich opakowań z materiałów odnawialnych lub pochodzących z recyklingu.

Zdjęcie: delltechnologies.com

CIEKAWOSTKA:

Magazyn National Geographic obliczył, że gdyby każdy pracownik w Wielkiej Brytanii wysłał tylko jedną mniej wiadomość mailową dziennie, pozwoliłoby to zaoszczędzić 16 433 ton dwutlenku węgla rocznie. Jest to równowartość 81 152 lotów z Londynu do Madrytu lub usunięcia z dróg 3334 samochodów z silnikiem Diesla. Dobrze więc się zastanowić dwa razy przed wysyłką niepotrzebnych maili i… być może zamienić je na meeting? 🙂

4. Jeszcze większe zaufanie do usług chmurowych

Według prognoz Gartnera, wydatki na usługi chmury publicznej w 2024 roku wyniosą 678,8 mld dolarów, co oznacza wzrost o 20,4% w stosunku do roku poprzedniego. Mówi się, że firmy mogą zaoszczędzić od 60% do 85% kosztów energii, gdy przejdą na usługi oparte na chmurze. A Microsoft i WSP Global Inc. wykazały, że przetwarzanie w chmurze jest o 93% bardziej energooszczędne niż lokalne centra danych. Liczby mówią same za siebie.

Uważam, że trudno wyobrazić sobie dziś funkcjonowanie nowoczesnej organizacji bez udziału rozwiązań chmurowych. Świadczy o tym szereg korzyści z nich wynikających:

  • Elastyczność: organizacje mogą skalować zasoby w górę lub w dół, w zależności od potrzeb.
  • Oszczędność kosztów: rozwiązania chmurowe mogą być znacznie tańsze niż posiadanie własnych serwerów i infrastruktury.
  • Dostępność: organizacje mogą uzyskiwać dostęp do zasobów chmurowych z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu.
  • Bezpieczeństwo: rozwiązania chmurowe oferują zaawansowane funkcje bezpieczeństwa.

ITPunkt doskonale wie o korzyściach płynących z rozwiązań chmurowych, dlatego oferuje szereg możliwości w tym zakresie. Zapraszam do zapoznania się z nimi szerzej!

5. IoT, czyli Internet of Things

W zeszłorocznym raporcie trendów McKinsey’a „Technology trends outlook 2023” wskazano zaawansowaną łączność jako rozwiązanie znajdujące coraz szersze zastosowanie w biznesie. Można zaobserwować to zwłaszcza w obszarze produkcji, logistyki, opieki zdrowotnej i rolnictwa. Przedsiębiorstwa wykorzystują IoT do monitorowania i zarządzania swoimi operacjami, co przyczynia się obniżenia kosztów i zwiększenia efektywności. Również wiele projektów miejskich wiąże się z IoT, przykładowo zarzadzanie oświetleniem, ruchem drogowym czy gospodarką wodną (tzw. smart cities). Ponadto ten trend widać też już od kilku lat w gospodarstwach domowych (tzw. smart homes).

Zachęcam do zapoznania się z naszymi usługami z rodziny Aurora, zwłaszcza z pakietem Aurora Infrastructure, który zajmuje się monitoringiem urządzeń podłączonych do Sieci.

Chcesz porozmawiać na temat rozwiązań IT najlepszych dla Twojej firmy? Skontaktuj się ze mną na dagmara.cieslik@itpunkt.pl!

Porozmawiajmy

Szukasz bezpiecznych rozwiązań dla swojej firmy?
Skontaktuj się z nami.

Kontakt
image