Person ITPunkt
intel
intel xeon
20 października 2021
Time 4 minut czytania

Intel® Xeon® CPU w pigułce. Część 1: funkcjonalności procesora

Person ITPunkt

Rozwój technologii doprowadził do obecnego momentu, w którym w każdej sekundzie światowe serwery przetwarzają terabajty danych. Zadania z tym związane, zwłaszcza w zakresie sztucznej inteligencji oraz analizy danych sprawiają, że serwery muszą być coraz bardziej sprawne i wydajne. Innowacyjne rozwiązania w tym zakresie proponuje firma Intel, która do serwerów ze skalowalnymi procesorami Intel® Xeon® trzeciej generacji wprowadziła pionierskie idee. W każdym z trzech głównych komponentów serwerów – od wspomnianego procesora, przez pamięć trwałą Intel® Optane™ z serii 200, aż po pamięć masową obsługiwaną przez dyski SSD Intel® Optane™ z serii P5800X i Intel® SSD D5 z serii P3516 wprowadzono nowoczesne rozwiązania.

Intel® Xeon® trzeciej generacji – najważniejsze funkcjonalności procesora  

 1. Wydajność  

Procesory z serii Intel® Xeon® trzeciej generacji dysponują ogromną mocą obliczeniową, wykorzystującą nawet 224 wydajne rdzenie na każdy serwer 8-gniazdowy. Ponadto mogą posiadać aż 6 kanałów Intel® UPI, co zwiększa poziom skalowalności i znacznie poprawia przepustowość serwerów, a co za tym idzie – zapewnia oszczędność energii. Procesory te cechują się zatem nieprzeciętną wydajnością, przepustowością i częstotliwością.

 1. Zastosowanie 

Procesory zapewniają maksymalną optymalizację obciążeń obsługi: 

 • baz danych w chmurach – tzw. chmura danych;
 • centrów przetwarzania danych – w przypadku sztucznej inteligencji;
 • HPC (czyli systemów obliczeniowych dużej skali) – zarówno w rdzeniach, jak i na obrzeżach sieci telekomunikacyjnych;
 • sieci – w przypadku telekomunikacyjnych urządzeń dostępowych;
 • zabezpieczeń danych;
 • Internetu przedmiotów (IoT) – dotyczy wszelkiego rodzaju urządzeń brzegowych.
 1. Sztuczna inteligencja 

Podkreślenia wymaga fakt, że skalowalne procesory Intel® Xeon® trzeciej generacji posiadają wbudowane przyspieszenie AI w postaci Intel® Deep Learning Boost. Jego architektura programowa z obsługą bfloat16 (wspomaganie x86 formatu Brain Floating Point 16-bit) usprawnia proces trenowania sztucznej inteligencji oraz przyspiesza oparte na niej wnioskowania wykorzystujące wektorowe instrukcje sieci neuronowej (VNNI). Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w procesorach serwerowych ogólnego przeznaczenia. 

Obsługa pamięci trwałej Intel® Optane™ z serii 200 

Urządzeniem zapewniającym wyjątkową elastyczność centrom przetwarzania danych jest pamięć trwała Intel® Optane™ serii 200. Zwiększeniu ulega pojemność pamięci, przekraczając walory systemów opierających się wyłącznie na pamięci DRAM. Możliwe staje się także wdrożenie nowej warstwy pamięci trwałej, celem zwiększenia wydajności i obniżenia poziomu opóźnień, co przyspiesza wszelkie przetwarzanie danych. Urządzenie oferuje zatem przełomową pojemność pamięci systemowej oraz natywną trwałość, celem wydobycia większych wartości z dużych zestawów danych oraz ich szybszego wykorzystania. 

W porównaniu do poprzedniej generacji pamięć trwała Intel® Optane™ z serii 200 zapewnia: 

 • aż o 32% większą przepustowość;
 • nawet o 16% mniejszy pobór mocy;
 • do 6 TB na gniazdo oraz do 12 TB w serwerze 2-gniazdowym;
 • co za tym idzie, nawet 225 razy szybszy odczyt w porównaniu do dysków SSD. 

Obsługa dysków SSD Intel 

Serwery ze skalowalnymi procesorami Intel® Xeon® trzeciej generacji zapewniają także niezwykłą wydajność masowej pamięci, poprzez obsługę: 

 • dysku SSD Intel® Optane™ z serii P5800X – eliminując tzw. wąskie gardła wydajności hamujące wydajność aplikacji oraz rozwój architektury;
 • dysku Intel® SSD D5 z serii P3516 – z imponującym 1 petabajtem pojemności pamięci masowej na serwer z 1U przestrzeni szafowej. To sprawia, że obsługiwanie zadań związanych z przetwarzaniem dużych ilości danych ma zapewnioną niezwykłą wydajność przy znaczącym zmniejszeniu powierzchni masowej. 

Tak skonstruowane, innowacyjne rozwiązania zastosowane w platformie dostarczają odbiorcom szereg nowych możliwości. O niespotykanym dotychczas, w tej klasie urządzeń, zakresie obliczeniowym w procesie przetwarzania i inteligentnej analizy danych. 

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy na stronę naszego partnera: https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/products/details/processors/xeon/scalable.html.

Porozmawiajmy

Szukasz bezpiecznych rozwiązań dla swojej firmy?
Skontaktuj się z nami.

Kontakt
image