Person ITPunkt
intel
intel xeon
07 grudnia 2021
Time 4 minut czytania

Intel® Xeon® CPU w pigułce. Część 2: Praktyczne wykorzystanie skalowalnych procesorów

Person ITPunkt

Niespotykana dotychczas w procesorach serwerowych ogólnego przeznaczenia moc obliczeniowa dostarczana przez Intel® w postaci skalowalnego procesora Intel® Xeon® trzeciej generacji przy wykorzystaniu pozostałych nowatorskich narzędzi w postaci obsługi pamięci trwałej (Intel® Optane™ z serii 200) oraz pamięci masowej (dyski SSD Intel® Optane™ z serii P5800X oraz Intel® SSD D5 z serii P3516), sprawia, że jest to potężne narzędzie przetwarzania danych. Wykorzystywane jest nie tylko w ich analizie, ale również podczas treningu sztucznej inteligencji.

Wykorzystanie i zalety elastycznej wydajności skalowalnych procesorów Intel® Xeon® trzeciej generacji

Cała platforma oparta na serwerach wykorzystujących omawiane procesory posiada szerokie zastosowanie w obsłudze:

 • chmur danych (niezależnie od ilości);
 • sztucznej inteligencji (centra przetwarzania danych);
 • HPC (rdzenie telekomunikacyjne i obrzeża sieci);
 • sieci (w zakresie urządzeń dostępowych, telekomunikacyjnych);
 • zabezpieczeń danych;
 • Internetu przedmiotów – IoT (z różnego rodzaju urządzeniami brzegowymi od kamer po specjalistyczne roboty).

Ponadprzeciętna wydajność serwerów pozwala na osiąganie niespotykanych dotychczas optymalizacji obliczeniowych i zabezpieczeń sprzętowych. Jest to możliwe dzięki elastyczności wydajności procesorów, którą można dostosować do posiadanej czy pożądanej architektury. Poniżej znajduje się przykład możliwości wykorzystania procesorów Intel® Xeon® trzeciej generacji dla wybranych segmentów klientów.

Korzyści wykorzystania w sieci 5G

Infrastruktura 5G musi nie tylko zapewniać dostęp sieci do różnych lokalizacji, ale i być gotowa technologicznie na wszelkie obciążenia rozwijającej się sieci. Odpowiedni poziom optymalizacji w zakresie obsługi sieciowych środowisk posiadają skalowalne procesory Intel® Xeon® trzeciej generacji z przyrostkiem N. Poza wysoką wydajnością cechują się także szerokim wyborem rdzeni, częstotliwości oraz mocy i funkcji. Ponadto, względem poprzedniej generacji zapewniają:

 • do 1,62 razy większą tzw. wydajność funkcji płaszczyzny użytkownika sieci;
 • 2 razy większą przepustowość;
 • do 1,76 razy szybszą pracę w zakresie przetwarzania pakietów w warstwie L3;
 • do 1,63 razy większą przepustowość sieci CDN.

Zwiększenie wydajności sztucznej inteligencji

Rozwój sztucznej inteligencji zarówno w zakresie analizy danych, treningu, jak i odpowiedniego wnioskowania, to już nie tylko pieśń przyszłość, ale codzienne wyzwanie. Niezależnie od sektora, w którym działają klienci. Trudność, z jaką spotykała się branża, to przede wszystkim możliwość wprowadzenia AI od brzegu sieci po chmurę. Było to spowodowane niezgodnościami infrastrukturalnymi, oprogramowania, aplikacji oraz narzędzi. Sytuację tę zmieniły skalowalne procesory Intel® Xeon® trzeciej generacji.

Zastosowanie sztucznej inteligencji w postaci Intel® Deep Learning Boost usprawnia proces trenowania sztucznej inteligencji. Zwiększa się tym samym wydajność, zatem możliwe jest szybsze przechodzenie od analizy danych do tworzenia i wdrażania praktycznych modeli. Dzięki temu procesory te umożliwiają m.in.: naukę maszynową, analizę i przetwarzanie języka, tworzenie systemów rekomendowania czy systemów komputerowych z zastosowaniem wizji o wysokiej rozdzielczości.

Zapewnienie bezpieczeństwa danych

W procesorach skalowalnych Intel® Xeon® trzeciej generacji znalazło zastosowanie szereg nowych funkcji, których zadaniem jest zwiększanie nie tylko wydajności, ale i bezpieczeństwa aplikacji i danych poprzez:

 • Intel® Crypto Acceleration – przyspieszenie zadań szyfrujących;
 • Intel® SGX – ochrona danych w postaci izolowanych i zabezpieczonych enklaw danych poufnych;
 • Intel® TME – umożliwienie szyfrowania pamięci fizycznej;
 • Intel® PFR – ochrona wbudowanego oprogramowania platformy.

Zastosowanie tego typu rozwiązań jest bardzo szerokie i wciąż rozwijane dzięki wyobraźni ludzi nauki. Może być wykorzystywane od wprowadzania rozwiązań dla inteligentnych miast z rozpoznawaniem obrazów, przez wsparcie handlu i automatyzacji produkcji, aż po inteligentną diagnostykę medyczną opartą na obrazowaniu.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy na stronę naszego partnera: https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/products/details/processors/xeon/scalable.html. Jeśli są Państwo zainteresowani zastosowaniem skalowalnych procesorów Intel® Xeon® w oferowanych przez nas produktach, zapraszamy do kontaktu handel@itpunkt.pl.

Porozmawiajmy

Szukasz bezpiecznych rozwiązań dla swojej firmy?
Skontaktuj się z nami.

Kontakt
image