Michał Gazda odpowiada na pytania dotyczące finansowania projektów IT cz. II
Zapraszamy do przeczytania kolejnej części wywiadu Marcina Rudzińskiego z Michałem Gazdą na temat finansowania projektów IT.
Jak wygląda możliwość finansowania projektów innych vendorów ? Nie tylko Dell’a?
Generalnie rzecz biorąc, jeśli chodzi o Dell Financial Services, czyli Dell Bank, jesteśmy typowym bankiem vendorskim, który powstał przede wszystkim po to, by finansować wszystkie assety wyprodukowane przez Dell Technologies. Natomiast nasze doświadczenie i znajomość technologii, techniki pozwala nam na to, żeby nie tylko ograniczać się do tych assetów dellowych, ale również dopuszczamy możliwość finansowania vendorów obcych. Szczególnie że prawie 30% wszystkich projektów, jakie finalizujemy jednak w części składają się ze sprzętu obcego z naszego punktu widzenia. Oczywiście należy pamiętać, że jako bank vendorski, częściowo koszt finansowania dla klientów jest subsydiowany z marży Della i tym dzielimy się z naszymi klientami. Jest to naturalna kolej rzeczy w przypadku finansowania sprzętu Della, o tyle, bo w przypadku produktów obcych warunki finansowania na pewno nie będą tak agresywne, jak w przypadku sprzętu Della. Nie mniej jednak nie zamykamy się na finansowanie elementów obcych
Jak wygląda sama procedura uzyskiwania tych środków i ile ona trwa?
Cały nasz zespół zlokalizowany jest w Polsce, a więc szanując czas naszych klientów, staramy się procesować nasze wnioski bardzo sprawnie i szybko. Do tego stopnia, że nasze usługi wręcz nie zakładają interakcji z klientem do momentu, tak na dobrą sprawę, podpisania umowy. Ponieważ sami składamy wnioski w imieniu klientów, sami jesteśmy w stanie ściągnąć dane finansowe klientów, które są publikowane na stronie KRSu, a więc ta pierwsza interakcja z klientem następuje, dopiero gdy mamy pozytywną decyzję kredytową i wysyłamy klientom gotowe do podpisu dokumenty finansowania. Jeśli chodzi o czas w przypadku małych projektów (do 250 tys.), jesteśmy w stanie w ciągu 1 dnia wysłać takie dokumenty. Jeżeli chodzi o bardziej skomplikowane i większe projekty tutaj ten proces trwa około jednego tygodnia, maksymalnie do 10 dni. Biorąc pod uwagę moją dotychczasową karierę zawodową, jest to czas bardzo, ale to bardzo krótki.
Ile kosztuje procedura i samo przygotowanie wniosku ?
Absolutnie nic. Pierwsze koszty pojawiają się dopiero wtedy, kiedy mamy dostarczony sprzęt, mamy podpisaną umowę i klienci korzystają ze sprzętu. Samo przygotowanie kalkulacji, proces kredytowy jest absolutnie bez kosztowy. Gdy zatrudniałem się w Dell Banku, byłem zdziwiony, że tabela opłat ma 6 pozycji, a nie 6 czy 16 stron, jak w przypadku naszej konkurencji. To też m.in. świadczy o naszym podejściu do klienta. Jak bardzo go szanujemy, jak bardzo traktujemy go po partnersku, i tak na dobrą sprawę, skupiamy się tylko i wyłącznie na tym, żeby zaproponować najlepsze dostępne na rynku finansowania.
Kto w takim razie może skorzystać z oferty DFS i czy to na pewno będzie każdy?
Niestety nie każdy. Jako bank proponujemy finansowanie podmiotom, które mają zdolność kredytową i to jest jakby podstawa działalności. Nie tylko nasza, ale i każdego banku, który jest zobligowany do tego, aby obsługiwać klientów i mieć do dyspozycji klientów o ograniczonym portfelu ryzyka, więc podobnie jest i u nas. Natomiast zasadniczo, każdy podmiot zarejestrowany w Polsce ma możliwość skorzystania z naszego finansowania. Bardzo istotna kwestia jest niestety taka, że od początku roku legislator zadbał o to, żeby działalności gospodarcze i spółki cywilne były traktowane jako osoby fizyczne, a więc niestety tych klientów nie możemy obsługiwać. Ale wszyscy pozostali klienci są jak najbardziej mile widziani.
Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na stronę https://www.itpunkt.pl/finansowanie lub napisz do naszych ekspertów na adres: handel@itpunkt.pl.