Person Agata Janowska
biznes
informatyzacja
rozwój technologii
04 sierpnia 2021
Time 4 minut czytania

3 pytania o informatyzację w biznesie

Person Agata Janowska

Agata Janowska, Account Manager w ITPunkt, odpowiada na pytania o informatyzację polskich przedsiębiorstw: Jaki jest wpływ informatyzacji na dzisiejszy biznes? Czy stanowi ona gwarancję sukcesu? A może jest koniecznością? Czy obserwując rozwój technologii na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, jesteśmy w stanie wyciągnąć wnioski na przyszłość?


Jaki jest wpływ informatyzacji na dzisiejszy biznes?

Kiedy porównamy obecny poziom informatyzacji w polskich przedsiębiorstwach do tego sprzed 30 lat zauważymy, jak niesamowicie długą przeszliśmy drogę. Począwszy od powszechnie stosowanego ołówka i papieru do poziomu, w którym niemal każdy biznes większy lub mniejszy jest wyposażony w sprzęt informatyczny. Obecnie, aby móc liczyć się na rynku, wejść o poziom wyżej od konkurencji lub przetrwać w perspektywie długoterminowej, należy myśleć o tym, jak wykorzystać współczesne technologie informatyczne w biznesie. Oczywiście nie znaczy to, że cofając się w czasie zobaczylibyśmy obraz rodem z Wiedźmina, czyli kraj zaściankowy lub czysto rolniczy bez krzty techniki. To oczywiście nieprawda, bo w tamtych czasach także odbywały się pewne inwestycje w naszym kraju. A niektóre z nich nawet przetrwały do dzisiaj, chociażby Elixir, czyli system płatności międzybankowych. Różnica jest taka, że kiedyś komputer w firmie był raczej rodzynkiem, unikatem, a dziś to absolutne minimum. Obecnie informatyzacja to standard i obowiązek, a okres pandemii jedynie to przyspieszył o 5-7 lat.


Czyli inwestycje w informatyzację to w dzisiejszych czasach pewna konieczność. Czy z tej analogii do czasów dawnych jesteśmy w stanie wywnioskować jakąś użyteczną naukę dla nas na przyszłość?

Oczywiście, bo jak wiemy, dzięki takim analogiom możemy dowiedzieć się, gdzie w rzeczywistości zmierzamy, co jest naszą przyszłością. Kiedyś komputery służyły głównie do wydajniejszej pracy. Dzisiaj widzimy, jak ważne są dane i nie tylko prędkość ich przetwarzania, ale także ich odpowiednie zabezpieczenie, a także wagę standaryzacji. Ostatecznie pytanie nie powinno brzmieć „czy inwestować”, tylko „jak dużo i w co”, aby ten obowiązkowy budżet wykorzystać jak najlepiej.


Sprawa wydaje się dosyć prosta – inwestycje w informatyzację to gwarancja sukcesu dzisiejszych przedsiębiorstw?

Tak, ale w tym miejscu dochodzimy do kluczowej kwestii, czyli tego „jak” i „w co” inwestować, aby przedsiębiorstwo mogło wejść na wyższy poziom swojej produktywności. Firmy oczywiście posiadają swoje działy IT, nieraz bardzo rozbudowane, które znają swoje potrzeby i wiedzą, w jakim kierunku powinny zostać poczynione inwestycje, aby nie zostać w tyle w tym wyścigu zbrojeń. Jednak w dobie cyfrowej transformacji na rynku funkcjonuje mnóstwo różnych dostawców oprogramowania, integratorów, producentów sprzętu – jak to w życiu bywa, można wybrać lepiej, a innym razem gorzej. W tym momencie doszliśmy do najważniejszej kwestii – chodzi właśnie o to, aby zawsze wybierać jak najlepiej. Błędny wybór technologii może zrodzić problemy np. z wydajnością lub nie zabezpieczyć systemu we właściwy sposób. Takie wybory mogą się okazać gwoździem do trumny, tak jak i brak samych inwestycji. Żyjemy w czasach, kiedy świat informatyki dorobił się licznych specjalizacji, bo prawda jest taka, że nie ma ludzi, którzy by potrafili okiełznać całą wiedzę z zakresu sieci, licznych systemów, baz danych, systemów branżowych czy z zakresu bezpieczeństwa. Niezwykle ważne jest bogate doświadczenie i posiadanie licznych kompetencji z obszaru informatyki, bo dopiero wtedy można realizować projekty, zarówno te mniejsze jak i te większe, dopracowane w najdrobniejszym szczególe, aby zminimalizować czy wręcz uniknąć ryzyka ich niepowodzenia.

Masz pytania? Chciałbyś wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu z Agatą w oddziale naszej firmy w Warszawie lub pod adresem e-mail: agata.janowska@itpunkt.pl

Porozmawiajmy

Szukasz bezpiecznych rozwiązań dla swojej firmy?
Skontaktuj się z nami.

Kontakt
image