Person Jacek Tomczak
backup
kopia zapasowa
06 października 2020
Time 5 minut czytania

Zabezpiecz swoje dane dobrą kopią zapasową

Person Jacek Tomczak

Utrata lub uszkodzenie danych to jeden z najgorszych scenariuszy, które mogą przydarzyć się firmie. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie gromadzonych informacji między innymi poprzez stosowanie programów antywirusowych, podwójnej weryfikacji, czy regularne wykonywanie kopii zapasowych. Dowiedz się jak zabezpieczyć dane oraz jak zrobić backup.

Właśnie ten ostatni element – wykonywanie kopii zapasowych – stanowi najistotniejszy aspekt obrony przed stratą danych w firmie. Jest to ważne w sytuacjach, gdy mimo zabezpieczeń dane zostaną zaszyfrowane przez przestępców, a także wtedy gdy utrata plików będzie efektem fizycznego uszkodzenia sprzętu albo ludzkiego błędu. Stanowi również kluczowy element zarządzania środowiskiem IT w firmach, niezależnie o ich wielkości. Z tego względu mówi się, że użytkownicy systemów IT dzielą się na dwie grupy: tych, którzy robią backup i na tych, którzy na pewno zaczną go robić. Warto jednak wiedzieć, jak zrobić backup w odpowiedni sposób.

Dobrze wykonany backup 

Systemy backupowe potrzebne są w każdym przedsiębiorstwie, niezależnie od rozmiaru, liczby komputerów, serwerów czy centrów danych, z których korzysta. Właściwie sporządzona kopia zapasowa umożliwia przede wszystkim odtworzenie informacji w sytuacjach awaryjnych oraz odzyskanie ich z konkretnego momentu w przeszłości. Mowa tutaj o pojedynczych plikach, serwerach czy nawet backupach maszyn wirtualnych. Nie można zapominać o jeszcze jednej funkcji, czyli archiwizacji tych danych. Wynika to z faktu, że te informacje – ważne z perspektywy firmy – nie muszą być przez cały czas dostępne pod ręką.

Jak zrobić backup, czyli kopia zapasowa szyta na miarę

Usługę kopii zapasowych najlepiej dobrać do potrzeb konkretnej firmy, by z jednej strony nie płacić za nieużywane usługi, a z drugiej – nie mieć ich mniej, niż to niezbędne. Dlatego w ITPunkt doradzamy wszystkim klientom i oferujemy fachową pomoc inżynierów. Samo projektowanie systemu rozpoczynamy od rozmów, które ułatwiają nam rozpoznanie potrzeb danej firmy. Na tej podstawie proponujemy możliwe rozwiązania. Następnie zapoznajemy się ze środowiskiem klienta. Systemy, które przygotowujemy bazują na technologiach wiodących producentów: CommVault, Veeam oraz Dell Technologies.

Dwie pierwsze firmy udostępniają niezbędne oprogramowanie, natomiast ostatnia poza software’em dostarcza również rozwiązania sprzętowe. Dobry projekt to dopiero pierwszy krok naszej współpracy z klientem. Po nim zajmujemy się wdrożeniem, monitoringiem i opieką utrzymaniową. Przygotowujemy także audyty oraz optymalizację systemów backupowych. Nasze doświadczenie, wielość oferowanych rozwiązań i zgromadzona przez lata wiedza, dają nam pewność, że proponowane przez nas systemy będą odpowiadały zarówno potrzebom, jak i możliwościom klientów.

Możliwe rozwiązania

Każde środowisko IT jest specyficzne i funkcjonuje w określonym otoczeniu. Dlatego trudno kategorycznie wskazać konkretny system backupowy. Jednak z pewną dozą ostrożności możemy przyjrzeć się kilku scenariuszom. W pierwszym przykładzie klient ma dwa serwery z zainstalowanym oprogramowaniem do wirtualizacji (np. VMware), dysponuje także macierzą dyskową i kilkoma komputerami stacjonarnymi lub przenośnymi. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się rozwiązanie software’owe uruchomione na osobnym serwerze, takie jak Veeam Backup Essentials czy Dell Technologies Data Protection Suite. Oba są bardzo łatwe w obsłudze i poza tworzeniem kopii oraz odzyskiwaniem danych umożliwiają między innymi monitorowanie obciążeń wirtualnych.

Inaczej jest przy bardziej złożonych środowiskach, w których działa kilka klastrów VMware czy Hyper-V. Są to hosty połączone ze sobą oprogramowaniem, przez co stają się elementami jednego systemu. Z takim zadaniem poradzą sobie Veeam Backup and Replication, CommVault Backup & Recovery, Dell Technologies IDPA oraz Dell Technologies PowerProtect X400. To narzędzia do backupu, odzyskiwania danych, ale także szybkiej replikacji kopii w innych lokalizacjach.

Powyższe rozwiązania mogą nie wystarczyć w bardzo rozbudowanych systemach IT, na które składają się centra danych z platformą Kubernete do zarządzania aplikacjami kontenerowymi czy infrastrukturą SAP HANA. Wówczas konieczne jest także archiwizowanie danych w chmurze. Spośród wymienionych już systemów można sięgnąć po Veeam Backup and Replication. Alternatywnie warto skorzystać z Dell Technologies IDPA 8800 czy Commvault Complete™ Backup & Recovery.

Konsekwencje braku kopii zapasowych

W Polsce w ubiegłym roku gromadzone informacje straciło 18% małych i średnich przedsiębiorstw. Największe ryzyko powodują awarie sprzętów, błędy ludzi i ataki hakerskie. Utrata danych wiąże się z wysokimi kosztami wynikającymi z przestoju w działalności firmy. Jednak to nie są jedyne konsekwencje. Taka sytuacja może narazić reputację przedsiębiorstwa i negatywnie wpłynąć na relacje z klientami i kontrahentami. Dlatego szczególnie dziś, w gospodarce cyfrowej, ochrona danych jest kluczowa. Regularny backup zapewni bezpieczeństwo niezależnie od tego, czy w grę wchodzą katastrofy naturalne, uszkodzenia dysków czy też przypadkowe bądź celowe działania człowieka.

Porozmawiajmy

Szukasz bezpiecznych rozwiązań dla swojej firmy?
Skontaktuj się z nami.

Kontakt
image