case study
ibm
macierz
wydawnictwo
zielona sowa
28 lipca 2023
Time 5 minut czytania

Wdrożenie technologii wirtualizacji dla Wydawnictwa Zielona Sowa


Spis treści:

 1. Opis klienta.
 2. Wyzwania biznesowe.
 3. Rozwiązanie.
 4. Rezultaty uzyskane przez Wydawnictwo Zielona Sowa.
 5. Wkład ITPunkt w rozwój biznesu.

Opis klienta

Usługobiorca wdrożeń ITPunkt to Zielona Sowa – wydawnictwo działające na rynku od 1995 roku. W swoim portfolio posiada liczne tytuły literackie przeznaczone dla dzieci i młodzieży, zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej. Przedsiębiorstwo stale rozwija swoje portfolio, wydając około 400 nowości rocznie, a w swojej bieżącej ofercie ma obecnie ponad 1000 publikacji.

Wyzwania biznesowe

W infrastrukturze IT Zielonej Sowy pojawiły się poważne przeszkody wynikające z braku przestrzeni na dane wydawnictwa – zabrakło miejsca na archiwizowanie opracowanych już projektów, ponadto uniemożliwiało to również realizacje przyszłych celów firmy. Kolejnym problemem był brak zabezpieczenia danych, co wiązało się z dużym ryzykiem ich utracenia. Mogłoby to zaburzyć plany wydawnicze firmy i doprowadzić do utraty jej dochodów. Co więcej, infrastruktura sprzętowa, na której pracował dział IT wydawnictwa, opierała się na przestarzałej technologii. Technologia ta w każdej chwili mogła ulec awarii, co mogłoby również potencjalnie sparaliżować pracę Zielonej Sowy i doprowadzić do poważnych strat finansowych i wizerunkowych. Dane wydawnictwa były przechowywane na serwerach, przenośnych nośnikach pamięci, niewielkich NAS-ach oraz na komputerach stanowiskowych. Nie istniało realne zarządzanie dostępem do nich. Dane były udostępniane z poszczególnych lokalizacji grupom użytkowników oraz były w niewłaściwy sposób zabezpieczone, co mogło skutkować ich utratą.

Najważniejsze problemy, przed którymi stało wydawnictwo:

 • praca na przestarzałej i awaryjnej infrastrukturze,
 • brak możliwości realizowania nowych projektów i archiwizowania obecnych,
 • brak zabezpieczenia danych, wysokie ryzyko ich utracenia,
 • wysokie ryzyko sparaliżowania pracy firmy, poważnych strat finansowych i wizerunkowych.

Rozwiązanie

Wydawnictwo Zielona Sowa zwróciło się o pomoc do firmy ITPunkt, z którą owocnie współpracowało już od kilku lat. Dotychczas ITPunkt był dla wydawnictwa dostawcą rozwiązań dla stanowisk pracy użytkowników oraz źródłem wiedzy i kompetencji w wielu obszarach IT. Wsparcie ITPunkt było pewnym wyborem zapewniającym klientowi spokój i bezpieczeństwo. W celu rozwiązania problemów wydawnictwa ITPunkt stworzyło od nowa środowisko IT – wdrożyło technologię wirtualizacji i bardzo wydajną macierz dyskową firmy IBM, która umożliwiła zbudowanie wydajnego i elastycznego środowiska pracy.

IBM Flash System 5035 x Zielona Sowa

Macierz IBM FlashSystem jest idealnym rozwiązaniem dla wydawnictwa Zielona Sowa, które zajmuje się między innymi sprzedażą e-commerce. Wszystko ze względu na wysoką dostępność danych i ich bezpieczeństwo, które było priorytetowe dla Zielonej Sowy.

Macierz klasy 5000 umożliwia rozwój wydawnictwa i jego projektów poprzez alokowanie miejsca na duże ilości danych przy jednoczesnym niskim koszcie ich przechowywania. W przypadku awarii, za pomocą macierzy, wydawnictwo szybko uzyska dostęp do danych z kopii zapasowej, nie martwiąc się o potencjalne przestoje w sprzedaży i utratę zysków. Spełnienie potrzeb wydawnictwa Zielona Sowa było możliwe dzięki wysokim parametrom tego rozwiązania: pamięć flash posiadająca zaawansowane funkcje szyfrowania i pule redukcji danych z kompresją, możliwość deduplikacji oraz łączenia w klastry w celu skalowania w górę i w poziomie, jak również możliwość rozbudowy modelu do 35 PB w ramach pojedynczego systemu. Warto dodać, że urządzenie sprawnie obsługuje systemy z średnim obciążeniem przy zwiększonej wydajności do nawet 33% w stosunku do maszyn poprzedniej generacji, co z pewnością było odczuwalne w infrastrukturze IT Zielonej Sowy.

Rezultaty uzyskane przez Wydawnictwo Zielona Sowa

Przede wszystkim w wydawnictwie znacząco wzrósł poziom bezpieczeństwa danych dzięki technologii wirtualizacji. Dane firmy zostały przeniesione na macierz dyskową IBM, która zapewnia wysoki poziom ich dostępności i posiada dużo przestrzeni na przyszłe projekty firmy. Dzięki rozwiązaniom zaproponowanym przez ITPunkt udało się scentralizować gromadzone dane, co umożliwiło również wdrożenie skutecznego systemu backupu. Obecnie w infrastrukturze IT wydawnictwa można świadomie zarządzać bezpieczeństwem danych i sprawnie je backupować.

W razie potencjalnej awarii sprzętowej czas na ponowne uruchomienie systemów i uzyskanie dostępu do niezbędnych dla funkcjonowania danych jest krótki, co chroni firmę przed kosztownymi przestojami w pracy. Pracownicy nie muszą się już obawiać, że w najmniej odpowiednim momencie systemy ulegną awarii. Zielona Sowa zyskała bezpieczeństwo i spokój, w którym może dalej umacniać swoją pozycję na rynku jako renomowane i sprawnie działające wydawnictwo.

Wyniki współpracy Zielonej Sowy i ITPunkt:

 • wysoki poziom bezpieczeństwa danych firmy,
 • możliwość realizacji nowych projektów,
 • ochrona przed kosztownymi przestojami w pracy,
 • opieka wysoko wykwalifikowanych specjalistów nad całym środowiskiem IT.

Wkład ITPunkt w rozwój biznesu

Wydawnictwo Zielona Sowa po raz kolejny było zadowolone ze współpracy z ITPunkt i wysokiej jakości usług, które wdrożyliśmy w przedsiębiorstwie. Kierując się dużym zaufaniem, na które pracowaliśmy przez te lata, podjęto decyzję o przekazaniu nam w opiekę całego środowiska IT i od tej pory nasz zespół specjalistów dba o prawidłowe funkcjonowanie systemów w przedsiębiorstwie. Użytkownicy w wydawnictwie zyskali stałe wsparcie informatyczne. Specjaliści z ITPunkt przejęli odpowiedzialność nad dalszym stabilnym i bezpiecznym rozwojem infrastruktury, która jest narzędziem do rozwoju funkcjonowania całego wydawnictwa.

Jesteś zainteresowany współpracą? Nasunęły Ci się dodatkowe pytania? Zadaj je nam na handel@itpunkt.pl!

Porozmawiajmy

Szukasz bezpiecznych rozwiązań dla swojej firmy?
Skontaktuj się z nami.

Kontakt
image