Ekspert Kamil Grązik o rozwiązaniach z zakresu infrastruktury hiperkonwergentnej i ich zaletach
Hiperkonwergencja, czyli infrastruktura hiperkonwergentna (w skrócie HCI – Hyper-Converged Infrastructure) od wielu lat jest obecna w branży informatycznej. Mając na uwadze przewidywane trendy związane z wzrostem udziału środowisk hybrydowych, coraz częściej spotykać się można z takimi rozwiązaniami. Co więcej, śmiało warto wysunąć tezę, że w przeciągu kilku lat przedsiębiorstwa będą odchodzić od klasycznych koncepcji typu on-premise na rzecz właśnie takiej lub innej propozycji hybrydowej. W niniejszym artykule przedstawię możliwości infrastruktury hiperkonwergentnej, bazując na rozwiązaniach firmy Dell.
Czym z założenia jest infrastruktura hiperkonwergentna?
Infrastruktura hiperkonwergentna umożliwia zintegrowanie w jeden spójny ekosystem warstwy obliczeniowej i magazynowej. To połączenie zasobów sieciowych, obliczeniowych i pamięci masowej w jeden węzeł, a to wszystko z poziomu wspólnego interfejsu. Otrzymujesz więc rozwiązanie typu „all-inclusive” – i to wszystko w najlepszej jakości!
Dla kogo takie rozwiązanie będzie dobre? Jakie są zalety takiej technologii?
Hiperkonwergencja może być alternatywą dla klasycznych rozległych serwerowni, jak i rozwiązań chmurowych. Osobiście preferuję podejście, w którym HCI będzie pomostem dla tych właśnie opcji. Możemy zaoferować zoptymalizowane kosztowo rozwiązanie o wysokim poziomie bezpieczeństwa, które dodatkowo będzie wydajne i łatwo skalowalne. Całość oparta jest o jeden punkt zarządzania i jeden punkt wsparcia technicznego. Pozwala to oszczędzić zarówno finanse, jak i czas.
Tym samym wśród zalet tego rozwiązania można wymienić m.in:
- elastyczną rozbudowę, którą można planować wraz ze wzrostem przedsiębiorstwa,
- wysoką wydajność,
- zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa danych,
- możliwość self-healingu,
- większą kontrolę nad budżetem,
- jeden punkt wsparcia technicznego,
- jedną konsolę do zarządzania.
Polecane rozwiązania z zakresu infrastruktury hiperkonwergentnej
Poniżej przedstawione zostaną dwie propozycje, z którymi najczęściej spotykam się przy współpracy z naszymi partnerami biznesowymi:
1. Dell dla Azure Stack HCI – to zintegrowany system, który dzięki połączeniu węzłów AX firmy Dell oraz ekosystemu Azure Stack HCI od Microsoft proponuje wysoko wydajną, bezpieczną i łatwo skalowalną infrastrukturę. Rozwiązanie posiada niezbędne certyfikaty i potwierdzenia od Microsoft, zapewnia również integrację Dell OpenManage z Microsoft Windows Admin Center, co zdecydowanie usprawnia zarządzanie.
Wśród największych zalet tego rozwiązania można wymienić:
- szeroki wachlarz możliwości przy wyborze węzłów AX,
- uproszczone zarządzanie dzięki integracji Dell OpenManage z Microsoft Windows Admin Center,
- jedną linię wsparcia zapewniającą kompleksową pomoc techniczną,
- wysoką innowacyjność rozwiązania,
- integrację z Microsoft Azure Stack HCI,
- zaprojektowane przez Dell przełączniki umożliwiające pełną hiperkonwergencję.
2. Dell EMC VxRail – to rozwiązanie zaprojektowane wspólnie z firmą Vmware, co zapewnia integrację z tamtejszym systemem. Stanowi centralny punkt wsparcia dla całej infrastruktury IT – konsoliduje obliczenia, pamięć masową i wirtualizację. Proste w obsłudze i wdrożeniu. Jest stale udoskonalane, aby dzięki swojej innowacyjności zapewniało najlepsze efekty synergii pomiędzy modułami. Zdecydowany „game changer” w mojej opinii.
Jako jedne z największych zalet tego rozwiązania należy wymienić:
- integrację z systemem VMware, co gwarantuje solidne środowisko informatyczne,
- proste wdrożenie, oszczędność czasu i zarządzanie eksploatacją,
- nieustanną pracę nad innowacyjnością,
- szeroką gamę urządzeń umożliwiających dopasowanie do określonego środowiska,
- jeden punkt wsparcia.
Jesteś zainteresowany tematyką infrastruktury hiperkonwergentnej w swojej firmie? Napisz do mnie wiadomość – kamil.grazik@itpunkt.pl!