Person Jacek Węgrzyk
outsourcing it
18 września 2020
Time 5 minut czytania

Outsourcing IT: dlaczego to dobry pomysł dla Twojej firmy?

Person Jacek Węgrzyk

Każda firma, niezależnie od tego, jak jest duża i w jakiej branży działa, nie jest w stanie obejść się bez narzędzi technologicznych: komputerów, urządzeń mobilnych, oprogramowania biurowego, finansowego i komunikacyjnego, czy serwerów. Dla dobrego funkcjonowania firmy konieczne jest bezproblemowe funkcjonowanie wszystkich tych systemów. Oznacza to konieczność zatrudnienia informatyka, a dla bardziej rozbudowanych środowisk utrzymywania zespołu specjalistów, którzy będą o to dbali, jednocześnie cały czas będą poszerzać swoje kompetencje – a to z kolei oznacza koszty. Jednak, może można zrobić to inaczej?

Nie wiesz jak? Zatrudnij eksperta

Dla wielu firm konieczność posiadanie własnego działu IT wydaje się nie mieć żadnej alternatywy. W końcu narzędzia, od których zależy funkcjonowanie firmy, powinny być pod jej kontrolą, czyż nie? To oczywiście słuszne rozumowanie, ale jak się okazuje, rynkowa rzeczywistość może je zweryfikować. Owszem, w wielu przypadkach posiadanie własnych struktur informatycznych wdanej organizacji poprawia efektywność i jest opłacalne, jednak w ogromnej większości firm stanowią one raczej problem, niż jego rozwiązanie.

Budowa, utrzymanie i rozwój własnych struktur informatycznych to zadanie wymagające odpowiedniego zaplanowania, stałego budżetu i właściwych, kompetentnych ludzi. Zaplanowanie kształtu zespołu, jego optymalnej liczebności i niezbędnych kompetencji wymaga sporego doświadczenia, zapewnienie finansowania na jego działalność będzie spędzało sen z powiek zarządowi, a znalezienie i pozyskanie z rynku odpowiednio kompetentnych pracowników może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Jaka może być alternatywa? Zamiast za wszelką cenę dążyć do budowy czy utrzymania rozbudowanego działu IT, można zdecydować się na outsourcing.

Już niemal 100 lat temu, w 1923 roku Henry Ford, geniusz industrializacji, stwierdził: „Jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż konkurenci, nie ma sensu, żebyśmy to robili i powinniśmy zatrudnić do tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej niż my”. Dziś, w dobie specjalizacji i optymalizacji słowa Forda są aktualniejsze niż kiedykolwiek: zewnętrzna firma taka jak IT Punkt, dla której IT jest sednem działalności, dysponuje specjalistami, na utrzymanie których nie byłoby stać większości drobnych przedsiębiorstw, profesjonalną wiedzą i ogromnym doświadczeniem, dzięki którym może zapewnić jakość wyższą, niż wewnętrzne działy IT, a dzięki ekonomii skali jest w stanie zrobić to taniej.

Skutecznie, elastycznie, ekonomicznie

Podstawową zaletą outsourcingu IT jest możliwość optymalnego dostosowania zakresu usług informatycznych do konkretnych, bieżących potrzeb firmy, która na taką formę realizacji zadań związanych z informatyzacją się zdecyduje. Tę elastyczność podkreśla rozbudowana oferta firm outsourcingowych, czego doskonałym przykładem jest propozycja firmy ITPunkt.

ITPunkt oferuje wszystkim chętnym podmiotom dwa główne pakiety rozbudowanych i zoptymalizowanych kosztowo usług: Aurora ServiceDesk oraz Aurora Infrastructure. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z pakietem dotyczącym wsparcia użytkownika końcowego. Oznacza to wprost, że decydując się na takie rozwiązanie, nie musimy już poszukiwać wykwalifikowanych pracowników do własnego działu pomocy technicznej, co jest trudne. Wystarczy, że skorzystamy z wiedzy fachowców, którzy są już zatrudnieni w firmie ITPunkt, i których kompetencje potwierdzają opinie innych usługobiorców świadczonych zewnętrznie usług informatycznych. Tym samym takie zadania jak konfiguracja sprzętu komputerowego znajdującego się na stanie firmy, sieci komputerowej, obsługa systemów pocztowych, instalacja i konfiguracja oprogramowania ochronnego i wiele innych czynności mogą wykonać specjaliści z firmy outsorcingowej. To znacznie lepsze rozwiązanie niż samodzielne poszukiwanie odpowiednich fachowców, tym bardziej że z kompetencjami ITPunkt wiąże się również odpowiedzialność firmy za świadczone usługi. W końcu za to płacimy – za szybkość, efektywność i pewność funkcjonowania własnych systemów informatycznych.

W przypadku podmiotów wymagających kompleksowego zestawu usług informatycznych, ITPunkt oferuje pakiet Aurora Infrastructure obejmujący nie tylko wspomniane wsparcie techniczne, ale również monitoring wszystkich żywotnych systemów informatycznych w czasie rzeczywistym (serwery, macierze dyskowe, platform wirtualizacyjnych itp.), diagnostykę w przypadku awarii sprzętu, koordynację prac serwisowych, zabezpieczenie i ewentualne odtworzenie środowiska pracy.

Wszystko to przekłada się na znaczne zwiększenie bezpieczeństwa informatycznego środowiska firmy decydującej się na wspomniany pakiet. Nie zapominajmy, że firmy outsourcingowe – również ITPunkt – oferują tzw. gwarantowany czas reakcji. Stały monitoring pozwala nam proaktywnie działać w przypadku problemów czy awarii systemów komputerowych, zanim taka awaria będzie miała poważniejszy wpływ na działalność operacyjną firmy. Natomiast dzięki gwarancji czasu reakcji, można zminimalizować wpływ jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń na infrastrukturę informatyczną firmy, a przez to na bieżącą kondycję prowadzonej działalności.

Olbrzymią zaletą outsourcingu jest redukcja i jednocześnie znacznie większa kontrola kosztów operacyjnych. Brak konieczności budowy, utrzymywania czy rozwoju własnego działu IT oznacza, że firma może skupić się na zasadniczych zadaniach związanych z prowadzoną działalnością. Kolejną zaletą jest elastyczność outsourcingu. Pozwala on tak dostosować pakiet usług IT, by oferowane wsparcie było idealnie dostosowane do rozmiaru, faktycznych potrzeb i polityki wewnętrznej firmy – klienta. Outsourcing to również dostęp do fachowców, eksperckiej wiedzy, której nie musimy szukać na rynku pracy, czy inwestować w szkolenie własnego zespołu. Takie spojrzenie na ofertę ITPunkt pozwala na uzupełnienie fachowego wsparcia dla obszarów, gdzie nasz zespół IT nie czuje się komfortowo i może skorzystać z pomocy dla optymalnego działania środowiska.

Porozmawiajmy

Szukasz bezpiecznych rozwiązań dla swojej firmy?
Skontaktuj się z nami.

Kontakt
image